Finał polskiej edycji FameLab - 25 kwietnia online

FameLab Poland 2019. N/z Paweł Góra. Fot. CNK/ Waldemar Kompała
FameLab Poland 2019. N/z Paweł Góra. Fot. CNK/ Waldemar Kompała

Dziesięć osób z 10 polskich uczelni i instytutów badawczych weźmie udział w finale 9. edycji konkursu FameLab, który odbędzie się 25 kwietnia online. Finaliści mają po 3 minuty, by w zrozumiały i ciekawy sposób przedstawić wybrane przez siebie zagadnienie naukowe.

Finaliści - pięć kobiet i pięciu mężczyzn - opowiedzą m.in. o kosmicznej ładowarce, najbardziej śmiercionośnym stworzeniu na Ziemi, poznawaniu największych tajemnic natury i budownictwie z papieru.

Początek finałowych zmagań o godz. 15.00; można je będzie śledzić na stronie www.famelab.org.pl, fanpejdżu konkursu oraz YouTubie Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.

W finale wezmą udział: Alexandra Dobosz z Instytutu Metalurgii i Inżynierii Materiałowej Polskiej Akademii Nauk w Krakowie, Renata Ferduła z Politechniki Poznańskiej, Adam Gryc z Politechniki Śląskiej, Natalia Leciejewska z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, dr inż. Jerzy Łątka z Politechniki Wrocławskiej, dr inż. Mariusz Madej z Uniwersytetu Jagiellońskiego, Zuzanna Podgórska z Politechniki Warszawskiej, Paweł Sobczuk z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, dr Maciej Trzebiński z Instytutu Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie oraz dr inż. Anna Żywicka z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie.

Wystąpienia oceni jury w składzie: Irena Cieślińska – dyr. programowa Centrum Nauki Kopernik; prof. Magdalen Fikus – biolożka molekularna, popularyzatorka nauki; prof. Zbigniew Nawrat – naukowiec, wynalazca, pionier robotyki medycznej i metod planowania operacji oraz dr Tomasz Piekot – językoznawca i komunikolog.

Jak podają organizatorzy, jury będzie zwracać szczególną uwagę na zawartość merytoryczną prezentowanych zagadnień, jasność przekazu oraz charyzmę i atrakcyjność wystąpienia.

Zwycięzca weźmie udział w międzynarodowych półfinałach konkursu FameLab i otrzyma nagrodę główną w wysokości 12 tys. zł, ufundowaną przez Centrum Nauki Kopernik.

Laureat II miejsca otrzyma 6 tys. zł, a III miejsca - 3 tys. zł. Obie nagrody funduje CNK.

Poza tym zostanie przyznana Nagroda publiczności – voucher na usługi językowe (kurs, egzamin językowy lub korekta tekstu), fundowany przez British Council, a także Wyróżnienie Specjalne Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka – pokrycie kosztów udziału w dowolnie wybranej przez laureata międzynarodowej konferencji naukowej na terenie Europy (finansowanie w kwocie do 10 tys. zł).

Specjalne wyróżnienie przyzna też Fundacja Kościuszkowska – promesę gwarantującą trzymiesięczne stypendium naukowe w USA o wartości 9 tysięcy dolarów amerykańskich.

Ponadto zostanie przyznana Nagroda Stowarzyszenia Rzecznicy Nauki – czytnik e-booków i książki autorstwa rzeczników nauki oraz te, które uzyskały patronat Stowarzyszenia.

Konkurs został objęty patronatami ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka oraz Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Partnerami konkursu są: Fundacja Kościuszkowska, Fundacja na rzecz Nauki Polskiej oraz Stowarzyszenie Rzecznicy Nauki.

FameLab Poland to edycja międzynarodowego konkursu dla naukowców na licencji Cheltenham Science Festival. Organizują go wspólnie Centrum Nauki Kopernik i British Council.

PAP - Nauka w Polsce

agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • UKR - Ogólnopolskie Dni Owada. Źródło: materiały prasowe

    URK zaprasza do wspólnego świętowania Ogólnopolskich Dni Owada

  • Fot. materiały prasowe

    Kraków/ Rozpoczyna się Copernicus Festival pod hasłem „Maszyna”

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera