Pandemia ma wpływ na zdrowie psychiczne studentów

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Brytyjskie badanie pokazało wzrost częstości depresji występującej u studentów i spadek ich nastroju w czasie lockdownu. Objawy klinicznej depresji pojawiały się ponad dwukrotnie częściej niż przed pandemią COVID-19.

Nowa publikacja, która ukazała się na łamach pisma „Psychiatry Research” wskazała, że epidemia wywiera silne oddziaływanie na psychikę młodych ludzi.

Naukowcy z University of Surrey przebadali 259 studentów pod kątem depresji, lęków, ogólnego samopoczucia, spożycia alkoholu oraz jakości snu. Pomiary wykonali jesienią 2019 roku, czyli przed epidemią oraz w trakcie pierwszego lockdownu - na przełomie maja i czerwca 2020 roku.

Po pierwsze w trakcie epidemii zauważyli wzrost ryzyka rozwoju objawów depresji oraz spadek ogólnego samopoczucia. Częstość pojawiania się klinicznej depresji wzrosła ponad dwukrotnie - z 14,9 do 34,7 proc. Jakość snu ogólnie się wśród studentów nie pogorszyła, ale badacze zauważyli związek między gorszym snem, a ryzykiem depresji.

Wiedza ta może pomóc w opracowaniu strategii wspierających zagrożone osoby.

Naukowców zaniepokoiła jednocześnie zmiana pory zasypiania i wstawania na późniejszą. Jak tłumaczą, taki tryb snu i czuwania wiązano już z łagodnymi zaburzeniami psychicznymi.

Mimo doniesień o ogólnym wzroście sprzedaży alkoholu w czasie lockdownu, młodzi ludzie spożywali go mniej niż wcześniej. Zdaniem naukowców mogło to mieć wpływ z ograniczeniem życia towarzyskiego. Jednocześnie spadek ten pokazał, że studenci nie korzystali z alkoholu jako ze sposobu radzenia sobie z trudną sytuacją.

„Przez wiele lat dało się zauważyć wzrost liczby młodych osób doświadczających kłopotów ze zdrowiem psychicznym. Niepokoi, że nasiliło się to w czasie epidemii COVID-19. Wspieranie psychicznego zdrowia młodych ludzi i zapewnienie im dostępu do pomocy jest kluczowe dla ich dobrego stanu. W czasie, gdy nadal wprowadzana są związane z pandemią społeczne restrykcje, ważne jest, aby podejmować kroki w kierunku ochrony zdrowia psychicznego” - podkreśla prof. Simon Evans, autor badania.

Więcej informacji na stronach:

https://www.eurekalert.org/pub_releases/2021-03/uos-cp032221.php

https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0165178121001165?via%3Dihub (PAP)

Marek Matacz

mat/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Malaria może sprzyjać chłoniakowi u dzieci

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy: rekin gryzie również w samoobronie

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera