Nauka dla Społeczeństwa

30.04.2024
PL EN
20.03.2021 aktualizacja 20.03.2021

MRI może wykryć i zobrazować wybrane wady płodów

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Badanie za pomocą rezonansu magnetycznego (MRI) jest w stanie wykryć i całkiem dokładnie zobrazować ewentualne wady rozwojowe głowy, szyi, klatki piersiowej, brzucha i kręgosłupa u nienarodzonych dzieci – czytamy na łamach Lancet Child and Adolescent Health.

Zespół badawczy z King's College London w Wielkiej Brytanii przedstawił kilka nowoczesnych sposobów na wykorzystanie obrazowania metodą rezonansu magnetycznego w badaniach prenatalnych - MRI może bardzo szczegółowo ukazać wady rozwojowe oraz ich oddziaływanie na otaczające je struktury mózgowe. Jak zaznaczają klinicyści, metoda ta jest jednym z bardziej bezpiecznych badań zarówno dla dla kobiet w ciąży, jak i rozwijających się w ich łonie dzieci.

W ciągu ostatnich kilku lat działania naukowców koncentrowały się na możliwości zbadania ruchów i mózgu płodu przy wykorzystaniu MRI. Część badań miała na celu również możliwość zobrazowania serca płodu. Istnieje jednak rosnące zapotrzebowanie na zobrazowanie całego ciała dziecka za pomocą rezonansu magnetycznego. Jak donoszą badacze, udało się opracować metodę, dzięki której jest możliwe zobrazowanie całego ciała płodu, nawet w przypadku, gdy się on porusza.

Lekarze zauważają, że według aktualnej praktyki, najpopularniejszą metodą leczenia czy też przeprowadzania badań przesiewowych płodu jest badanie ultrasonografem (USG). Kobiety mogą poddać się badaniu ultrasnograficznemu, aby zdiagnozować ewentualne nieprawidłowości rozwojowe płodów. Czasami jednak możliwości technologiczne tego sprzętu do wykazania szczegółowej anatomii tak małych dzieci są ograniczone. Nowoczesne skanowanie za pomocą MRI daje możliwość dokładniejszego zdiagnozowania wad rozwojowych, co z kolei może pomóc klinicystom w podjęciu kolejnych interwencji i ukierunkowania rodziców w dalszych działaniach, aby jak najszybciej zniwelować wady rozwojowe płodu.

Aktualnie, jak zaznaczają klinicyści, MRI jest stosowane do wykrywania wad mózgu płodu - rozwój technologii doprowadził do zwiększenia jego roli w badaniach prenatalnych kilku schorzeń. Za jego pomocą można określić, czy wystąpiło np. rozszczepienie kręgosłupa. Działanie to pomaga określić, którzy pacjenci mogą zostać poddani operacji jeszcze w łonie matki.

Rezonans magnetyczny daje też znacznie lepszy od tradycyjnego badania USG obraz w przypadku guzów szyjnych płodu - dokładniej obrazuje umiejscowienie i zasięg guza, może też wizualnie zobrazować go w 3D. MRI może również lepiej od ultrasonografu zobrazować tkankę płucną, a także wykazywać nieprawidłowości takie jak np. przepuklina przeponowa - szczególnie w późniejszych miesiącach ciąży, gdy badanie USG jest znacznie trudniejsze do wykonania. Obrazowanie płodu za pomocą rezonansu magnetycznego pozwala też na rekonstrukcję objętościową narządów ciała i ewentualnych ubytków.

Projekt zgromadził chirurgów, specjalistów medycyny płodowej, radiologów i fizyków, którzy dokonali przeglądu wykorzystania rezonansu magnetycznego do badania stanu nienarodzonego dziecka. Nowe podejście włączono już do praktyki klinicznej w Evelina London Children's Hospital - specjalistycznego szpitala w Londynie.

Aktualnie trwają prace nad w pełni zautomatyzowanym sposobem obrazowania nienarodzonych jeszcze dzieci, dzięki któremu będzie możliwe rozpowszechnienie stosowania tego typu badań prenatalnych w praktyce klinicznej.

Źródło: https://www.thelancet.com/journals/lanchi/article/PIIS2352-4642(20)30313-8/fulltext (PAP)

autorka: Agnieszka Niewińska – Lewicka

anl/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024