Nauka dla Społeczeństwa

23.02.2024
PL EN
16.03.2021 aktualizacja 16.03.2021

Wnioski na ponad 500 mln zł w ramach Wirtualnego Instytutu Badawczego

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

12 wniosków o dofinansowanie projektów z obszaru biotechnologii medycznej-onkologii, opiewających łącznie na kwotę ponad 500 mln zł, złożyły zespoły badawcze w ramach Wirtualnego Instytutu Badawczego. Wybranych zostanie maksymalnie 10 projektów, które będą finansowane nawet przez 10 lat.

Wirtualny Instytut Badawczy (WIR) to program finansowania badań naukowych, który działa w oparciu o ustawę o wspieraniu działalności naukowej z kwietnia 2019 r. Budżet tego przedsięwzięcia to 450 mln zł, a dofinansowanie kierowane jest na projekt badawcze z zakresu biotechnologii medycznej-onkologii. W pierwszej kolejności pieniądze maja być kierowane na finansowanie zespołów badawczych prowadzących wybrane projekt. Członkowie tych zespołów mają korzystać z już istniejącej infrastruktury – laboratoriów, technologii i sprzętów, jakimi dysponują ich macierzyste jednostki naukowe.

Wirtualnym Instytutem Badawczym zarządza Sieć Badawcza Łukasiewicz – PORT Polski Ośrodek Rozwoju Technologii we Wrocławiu. Do 12 marca zespoły naukowców zatrudnionych w polskich jednostkach naukowo-badawczych mogły składać wnioski na finansowanie prowadzonych przez siebie projektów z obszaru biotechnologii medycznej-onkologii. Złożono 12 wniosków na łączną kwotę 510 mln zł.

"Cieszymy się, że proponowany przez Wirtualny Instytut Badawczy nowy model wsparcia okazał się atrakcyjny dla naukowców i zachęcił ich do podjęcia tego wyzwania" - powiedział Andrzej Dybczyński, dyrektor instytutu Sieci Badawczej Łukasiewicz – PORT Polskiego Ośrodka Rozwoju Technologii.

Dodał, że WIB od początku wzbudzał duże zainteresowanie środowiska naukowego. "Do konkursu zgłosiły się zarówno grupy naukowców zatrudnionych w jednej instytucji, jak i konsorcja łączące kilka jednostek naukowo-badawczych. W sumie w zgłoszone zadania badawcze zaangażowani są naukowcy z 25 podmiotów z całej Polski” - powiedział dyrektor.

Projekty zgłoszone przez zespoły badawcze zostaną przeanalizowane przez międzynarodowe grono ekspertów, które będzie rozpatrywać zarówno ich poziom merytoryczny oraz kompetencje zespołów badawczych, jak i potencjał komercjalizacyjny zakładanych efektów badań. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone w trzecim kwartale 2021 r.

"Z nadesłanych aplikacji wybranych zostanie maksymalnie 10 zadań badawczych, które otrzymają szansę na finansowanie badań na okres nawet do 10 lat” – powiedział Paweł Kurant, dyrektor programu WIB.

Kurant dodał, że wybrane zespoły otrzymają stabilne, długoterminowe finansowanie, pozwalające na realizację zadań badawczych. „Dodatkowo zespoły otrzymają od naszych ekspertów wsparcie w zakresie bieżącego dostosowania agendy naukowej do aktualnych realiów rynkowych, a także komercjalizacji efektów swojej pracy” – podział dyrektor WIB.

PAP -  Nauka w Polsce, Piotr Doczekalski

pdo/ mhr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024