Nauka dla Społeczeństwa

05.07.2022
PL EN
10.03.2021 aktualizacja 10.03.2021

Projekt rozporządzenia: norki będą badane dwa razy w roku

EPA/DIEGO AZUBEL 11.12.2008 EPA/DIEGO AZUBEL 11.12.2008

Do uzgodnień międzyresortowych został skierowany projekt rozporządzenia określający częstotliwość i sposób przeprowadzania badań u norek. Nowe przepisy określają, że wymazy od tych zwierząt będą pobierane dwa razy w roku.

"Zmiana rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 17 grudnia 2004 r. w sprawie określenia jednostek chorobowych, sposobu prowadzenia kontroli oraz zakresu badań kontrolnych zakażeń zwierząt spowodowana koniecznością zmiany częstotliwości wykonywanych przez organy Inspekcji Weterynaryjnej badań mających na celu wykrywanie zakażeń SARS-CoV-2 u norek" - czytamy w uzasadnieniu projektu.

W obecnej sytuacji epidemiologicznej, w odniesieniu do COVID-19 i groźnej dynamice rozwoju tej choroby u ludzi, w tym wariantów i mutacji wirusa, należy na każdym możliwym etapie eliminować potencjalne zagrożenie dla zdrowia publicznego, w tym możliwości presji i transmisji wirusa ze zwierząt na ludzi i odwrotnie. Mając powyższe na uwadze zachodzi konieczność zwiększenia częstotliwości prowadzenia badań kontrolnych, tak aby w skali roku objąć fermy norek dwukrotną kontrolą stanu ich zdrowia - wyjaśnia resort.

Według projektowanych przepisów, badanie polega na pobieraniu wymazów z gardła lub noso-gardzieli co najmniej od 10 sztuk chorych norek, jeżeli w stadzie norek występują objawy kliniczne; w przypadku, gdy nie ma objawów choroby w stadzie, próbki pobierane są od 20 sztuk zwierząt.

Autorzy nowych przepisów podkreślają, że norka amerykańska jest bardzo wrażliwa na zakażenie SARS-CoV-2. Po wprowadzeniu na fermę wirus szybko rozprzestrzenia się poprzez kontakt bezpośredni i pośredni, a duże zagęszczenie zwierząt w gospodarstwie zwiększa możliwości transmisji. Dotychczasowe przykłady z Niderlandów i Danii wskazują, że po wprowadzeniu SARS-CoV-2 na fermę następowało rozprzestrzenianie się choroby także między fermami, a niewielka odległość między nimi była dodatkowym czynnikiem sprzyjającym.

Według stanu na 29 stycznia 2021 r. zakażenia SARS-CoV-2 zostały potwierdzone w 400 fermach norek w ośmiu krajach Unii Europejskiej. W większości przypadków prawdopodobnym wektorem wprowadzenia SARS-CoV-2 był człowiek. Wykazano, że krążenie wirusa w populacji niezwykle wrażliwych zwierząt sprzyja powstawaniu mutacji SARS-CoV-2.

Koszty badań zostaną pokryte m.in. ze środków przeznaczonych na zwalczanie chorób zakaźnych zwierząt. Koszt badania (ujemny wynik) został oszacowany na 219 zł za próbę.

Koszt badań przeprowadzonych na wszystkich fermach norek dwukrotnie w ciągu jednego roku (w przypadku wyników negatywnych w 100 proc. badanych prób) wyniesie ok. 620 tys. zł, a w przypadku wyników pozytywnych w 100 proc. badanych prób - ponad 982 tys. zł.

Według danych Inspekcji Weterynaryjnej, w Polsce (we wrześniu 2020 r.) były 354 fermy norek amerykańskich, w których utrzymywano 6,3 mln sztuk tych zwierząt.

Zaproponowano wejście w życie projektowanego rozporządzenia z dniem następującym po dniu ogłoszenia ze względu na "uzasadnioną potrzebą ochrony zdrowia publicznego". (PAP)

autor: Anna Wysoczańska

awy/ pad/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022