Polska protonowa dioda LED - ciągle ulepszana

Fot. materiały prasowe
Fot. materiały prasowe

Zespół naukowców z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, który stworzył pierwszą na świecie protonową diodę LED, pracuje nad jej udoskonaleniem. Dioda działa w środowisku wodnym, a świeci dzięki przepływowi protonów.

W ubiegłym roku zespół pod kierownictwem prof. Jerzego Langera z Wydziału Chemii UAM opublikował pracę, w której pokazywał działanie pierwszej na świecie protonowej diody LED https://doi.org/10.1039/C9TC05980F.

Tym razem chemicy zastąpili organiczne polimery, które zapewniają mechaniczną stabilność układu, materiałami nieorganicznymi - żelem krzemionkowym i tlenkiem glinu (są to materiały bardziej odporne na temperaturę i nie przewodzą prądu elektronowego). O badaniach tych poinformowali przedstawiciele UAM w przesłanym PAP komunikacie.

"Są to materiały odporne termicznie i stabilne w warunkach generowania światła o dużej intensywności. Te cechy wykluczają możliwość pojawiania się przewodnictwa elektronowego i świecenia produktów degradacji i rozpadu, jaka potencjalnie istnieje przy zastosowaniu polimerów (jak w pierwotnej protonowej diodzie LED) oraz innych związków organicznych" - mówi prof. Jerzy Langer cytowany przez UAM.

Prof. Langer dodaje, że podczas nowych eksperymentów z protonową diodą LED, zastosowanie nowych komponentów nieorganicznych, doprowadziło do zaobserwowania efektów optycznych, które nie pojawiały się w poprzedniej wersji wynalazku.

Użyte w tej wersji wynalazku materiały są bardzo łatwo dostępne i tanie (tlenki glinu i żel krzemionkowy), a wytworzenie urządzenia w wersji laboratoryjnej nie wymaga procesów chemicznych - przekonują twórcy urządzenia.

"Badania mają charakter podstawowy, trudno więc mówić o praktycznym zastosowaniu odkrycia grupy prof. Langera w obecnej formie. Po modyfikacji układu i zoptymalizowaniu działania urządzenie mogłoby być wykorzystane jako (nieznane wcześniej) źródło światła. Co ciekawe, protonowa dioda LED sama z siebie emituje białe światło o słonecznym odcieniu, w przeciwieństwie do diod tradycyjnych, gdzie taki efekt uzyskuje się zwykle dzięki złożeniom barw: zielonej, czerwonej i niebieskiej, pochodzących np. z emisji trzech diod LED lub trzech luminoforów pobudzonych jedną LED” - opisano badania w artykule w czasopiśmie UAM "Życie Uniwersyteckie".

PAP - Nauka w Polsce

lt/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Raport: pracownicy przyszłości powinni znać narzędzia AI oraz cechować się empatią i kreatywnością

  • 13.05.2025. Przewodnictwo Polski w Radzie UE. Konferencja "Sztuczna inteligencja w metrologii" w Kielcach, 13 bm. (ad) PAP/Piotr Polak

    Prezes GUM: sztuczna inteligencja zmienia oblicze metrologii

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera