Powstała inteligentna „sztuczna trzustka”

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Południowokoreański zespół ulepszył automatyczny system podający insulinę, stosując w nim sztuczną inteligencję. Algorytmy mają szansę pomóc osobom cierpiącym na cukrzycę, a być może także na inne, wymagające leków schorzenia.

Cukrzyca diagnozowana jest coraz częściej - zwracają uwagę naukowcy z Uniwersytetu Naukowo-Technologicznego w Pohang. To chroniczne schorzenie, które wymaga leczenia przez cały życie.

Jak tłumaczą koreańscy naukowcy, pacjenci z cukrzycą typu 1. muszą codziennie, przed każdym posiłkiem wstrzykiwać sobie insulinę, obliczając przy tym ilość przyjmowanych węglowodanów. Aby pomóc chorym, czasami stosuje się urządzenia, które automatycznie podają niezbędny hormon, jednak także wymagają one obliczania zawartości węglowodanów w każdym posiłku.

Teraz zespół z Korei opracował system sztucznej inteligencji, dzięki której takie „sztuczne trzustki” będą mogły działać znacznie lepiej. Z pomocą inteligentnych algorytmów urządzenie zdołało regulować poziom insuliny i glukozy bez wprowadzania do niego informacji o posiłkach.

„W pełni automatyczna sztuczna trzustka jest jak autonomiczny samochód dla przemysłu motoryzacyjnego” - mówi prof. Sung-Min Park, autor pracy opublikowanej na łamach „IEEE Journal of Biomedical and Health Informatics”.

„Nowo opracowany algorytm AI umożliwia całkowicie zautomatyzowaną kontrolę stężenia glukozy we krwi, bez kłopotów związanych z wprowadzaniem danych o posiłku i wysiłku fizycznym. Mamy nadzieję, że zostanie on wykorzystany także w innych opartych na lekach terapiach” - dodaje badacz.

Więcej informacji na stronach:

http://postech.ac.kr/eng/artificial-pancreas-system-upgraded-with-ai-algorithm/?pageds=1&k=&c=

https://ieeexplore.ieee.org/document/9115809 (PAP)

autor: Marek Matacz

mat/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy zbadali interakcję papugi z tabletem

  • Adobe Stock

    Rozmowa z samym sobą sprzed lat poprawia samopoczucie

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera