Młode tyranozaury coraz lepiej znane

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Mimo że tyranozaur należał do największych drapieżników lądowych, jego młode osiągały rozmiary zaledwie średniej wielkości psa – dowiadujemy się z najnowszych badań opublikowanych na łamach „Canadian Journal of Earth Sciences”.

Tyranozaur rex był ogromnym drapieżnikiem, który w dorosłym wieku mógł osiągać długość ponad 12 m i wagę ośmiu ton. Zespół kierowany przez naukowców z University of Edinburgh (W. Brytania) badał skamieniałe fragmenty niewielkich żuchw i palców, które odkryto w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych. Stworzono trójwymiarowe skany, na których zidentyfikowano te fragmenty jako należące do młodych tyranozaurów, kuzynów słynnego T. rexa.

Nigdy nie odkryto pozostałości jaj tyranozaurów. Zdaniem naukowców z badań wynika, że mogły mieć one ok. 45 cm długości. Te ustalenia pomogą paleontologom w poszukiwaniu szczątków jaj oraz gniazd tyranozaurów.

Mimo że rodzina tyranozaurów należy do najlepiej przebadanych spośród rodzin dinozaurów, to jednak ogromną większość analiz oparto na skamieniałościach dorosłych osobników. Z tego względu ciągle niewiele wiadomo na temat wczesnych stadiów rozwojowych tyranozaurów.

Naukowcy sądzą, że młode po wykluciu z jaj miały rekordową wielkość w porównaniu z innymi gatunkami dinozaurów. Od razu wyglądały, jak ich rodzice w miniaturce. „Te ustalenia ułatwią nam znalezienie więcej materiału w przyszłości” – podkreśla Greg Funston z University of Edinburgh.

Więcej: https://www.ed.ac.uk/news/2021/fossil-find-helps-crack-baby-tyrannosaur-mystery (PAP)

krx/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    AP: statek kosmiczny, który miał wylądować na Wenus w latach 70., w maju spadnie na Ziemię

  • Fot. Adobe Stock

    Francja/ Centrum Badań Naukowych przyciąga specjalistów z krajów, gdzie ich praca jest utrudniona

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera