Nauka dla Społeczeństwa

03.07.2022
PL EN
05.02.2021 aktualizacja 05.02.2021

Białystok/ 10 najlepszych pomysłów naukowców będzie miało szansę na komercjalizację

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Wprowadzenie na rynek dziesięciu najlepszych pomysłów naukowych z białostockich uczelni, ich komercjalizacja ma być jednym z najważniejszych efektów projektu, który zrealizuje Politechnika Białostocka. Zarząd województwa podlaskiego przyznał w czwartek na ten cel 2,5 mln zł z UE.

To środki z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego (RPOWP) 2014-2020.

Politechnika wspólnie z jej Instytutem Innowacji i Technologii będą realizować ten projekt we współpracy z Uniwersytetem Medycznym w Białymstoku (UMB), Uniwersytetem w Białymstoku (UwB), Białostockim Parkiem Naukowo-Technologicznym, Centrum Promocji Innowacji i Rozwoju (Klastra Obróbki Metali) i Fundacją Regionalny Ekosystem Innowacji.

Rzeczniczka Politechniki Białostockiej Aleksandra Toczydłowska poinformowała PAP, że wśród potencjału naukowo-badawczego trzech białostockich uczelni, zatrudnieni w projekcie specjaliści - brokerzy innowacji - wybiorą i ocenią 20 najlepszych pomysłów, które można wdrożyć, skomercjalizować. 10 z nich będzie realizowanych, ma dostać dofinansowanie.

Urząd marszałkowski zaznaczył, że pomysły wskazane do komercjalizacji w projekcie, muszą być z dziedzin, które w strategii rozwoju regionu są tak zwanymi inteligentnymi specjalizacjami województwa, priorytetowymi, najmocniejszymi dziedzinami, istotnymi w rozwoju regionu. Przypomniał, że to m.in. przemysł metalowo-maszynowy, rolno-spożywczy, medycyna, ekoinnowacje.

Ma także powstać narzędzie internetowe, platforma, która będzie bazą danych o możliwościach, potencjale naukowym i badawczym uczelni. Chodzi o to, by zainteresowani współpracą - zarówno firmy, jak i naukowcy - mogli łatwiej szukać potrzebnych im informacji, baz danych i partnerów do współpracy. Przewidziane są także spotkania z udziałem naukowców, firm i podmiotów potencjalnie zainteresowanych finansowym udziałem w takich komercyjnych przedsięwzięciach. Jeśli bezpośrednie spotkania z powodu pandemii koronawirusa nie będą możliwe, mają się odbywać w formule on-line - poinformowała Politechnika Białostocka.

Urząd marszałkowski w Białymstoku tłumaczy, że efektem projektu ma być cały system wiążący uczelnie, firmy, inne podmioty, instytucje otoczenia biznesu w działaniu na rzecz podnoszenia konkurencyjności firm w regionie, większe wykorzystywanie prac badawczo-rozwojowych, przeanalizowanie co temu przeszkadza, wskazanie barier.

"Aby zdobyć dobrą pozycję na rynku, trzeba być konkurencyjnym, czyli mieć nowocześniejsze technologie, lepsze produkty, po prostu wyprzedzać innych. Można to osiągnąć prowadząc działania badawczo-rozwojowe. Tylko tak można wypracować nowatorskie rozwiązania" - podkreśla w informacji przesłanej przez urząd marszałkowski marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki. W jego ocenie w regionie jest potencjał zarówno firm, jak i naukowców, trzeba go bardziej wykorzystać.

W ramach projektu mają być wypracowane i wskazane rekomendacje, by ta współpraca była bardziej efektywna. Realizacja projektu ma potrwać rok. (PAP)

autor: Izabela Próchnicka

kow/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022