Nauka dla Społeczeństwa

19.04.2024
PL EN
05.02.2021 aktualizacja 05.02.2021

Politechnika Opolska pomoże w rozwiązaniu problemu smogu w Ustroniu

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Politechnika Opolska podpisała w czwartek umowę z gminą Ustroń (śląskie) w sprawie poprawy jakości powietrza w tym podbeskidzkim uzdrowisku. Jak poinformowała Anna Kułynycz z biura prasowego uczelni, trzecią stroną umowy jest Fundacja Oddychaj Beskidami.

Burmistrz Ustronia Przemysław Korcz podkreślił, że opolska uczelnia jest pierwszą placówką naukową, z którą samorząd podpisał umowę o współpracy mającej na celu poprawę jakości powietrza.

"Ustroń jest jednym z dwóch uzdrowisk w województwie śląskim, stąd też temat czystego powietrza jest dla nas bardzo istotny, jeśli nie najważniejszy. Przez lata wdrażaliśmy różne programy dotyczące czystego powietrza, natomiast chcielibyśmy wznieść naszą pracę nad tym problemem na wyższy poziom. Dlatego bardzo się cieszę z nawiązanej współpracy z Politechniką Opolską. Liczę na nowe rozwiązania, przemyślenia w tym zakresie. Problem smogu jest poważny, zwłaszcza w gminach górskich, których plany zabudowy całkowicie pominęły różę wiatrów, dodatkowo usytuowanie gmin powoduje, że tworzą się pewnego rodzaju blokady, które nie przewietrzają naszych miejscowości" - powiedział burmistrz Ustronia.

W ramach trójstronnego porozumienia ma powstać trójwymiarowy model matematyczny, który pokazywałby topografię Ustronia z naniesionymi przeszkodami dla ruchu powietrza, różą wiatrów oraz rozpoznanymi źródłami spalin. Obecnie w liczącym 16 tysięcy mieszkańców Ustroniu na 3,5 tysiąca tzw. kopciuchów do tej pory wymieniony ponad tysiąc.

"Naukowcy mogliby nam pomóc wskazać, gdzie najlepiej kierować pomoc na wymianę źródeł ciepła, żeby przyniosło to efekt. Okazuje się, że możemy wymienić kilkanaście czy kilkadziesiąt źródeł ciepła, ale uzyskujemy procentowo znacznie mniejszy efekt niż gdybyśmy wymienili kilka źródeł w konkretnym miejscu, które będzie dawało lepszy efekt ekologiczny" - uważa Korcz.

Zdaniem dr inż. Krzysztofa Drożdżola z Wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Opolskiej, badania w Ustroniu mogą być wykorzystane w innych częściach kraju.

"Dla nas jako uczelni to temat bardzo interesujący, bo gdzie najlepiej poprawić jakość powietrza, jak nie w miejscowości uzdrowiskowej? W pierwszej kolejności planujemy wykorzystanie analiz palenisk, następnie umiejscowienie czujników lokalnych, a dalej stworzenie projektu poprawiającego stan powietrza a nie tylko przedstawiającego suche dane" – zapowiada naukowiec.

Rektor PO prof. Marcin Lorenc przypomina, że to nie pierwsze działania uczelni na rzecz poprawy jakości powietrza.

"Wspólnie z urzędem marszałkowskim prowadzimy program LIFE, którego głównym celem jest przygotowanie i wdrożenie do praktyki samorządów województwa opolskiego na wszystkich jego poziomach (gmina, powiat, województwo) jednolitego systemu informacyjnego wspierającego realizację programu ochrony powietrza, a także poprawienie świadomości społecznej w zakresie problematyki jakości powietrza. Ponadto, 42 gminy z województwa opolskiego skierują do nas swoich przedstawicieli na studia podyplomowe dotyczące właśnie m.in. ochrony powietrza, niskoemisyjnych technik spalania" - powiedział rektor. (PAP)

autor: Marek Szczepanik

masz/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024