Zanieczyszczenie światłem zwiększa ryzyko przedwczesnego porodu

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Nadmiar sztucznego światła w okolicy średnio o niemal 13 proc. podnosi zagrożenie przedwczesnym porodem - ustalili naukowcy w pierwszym badaniu tego rodzaju. Przyczyna może leżeć w zaburzeniach biologicznego zegara.

Naukowcy z Lehigh University (USA)i innych ośrodków przeprowadzili pierwsze, jak twierdzą, badanie sprawdzające związek między poświatą na nocnym niebie i długością trwania ciąży.

O rozjaśnieniu nocą nieba mówi się, gdy widać na nim tylko od 1/4 do 1/3 gwiazd.

Jak się okazało, taka poświata zwiększa ryzyko przedwczesnego porodu o 1,48 punktu procentowego, a ujmując to inaczej, o 12,9 proc.

Badacze zastanawiają się nad mechanizmem, który za tym stoi. Na podstawie dostępnej literatury twierdzą, że prawdopodobnie dochodzi do rozregulowania biologicznego zegara. Może ono prowadzić do zaburzeń snu, a to z kolei do kłopotów z ciążą.

„Podczas gdy szerszy dostęp nocą do sztucznego światła (ALAN - ang. artificial light at night) zwykle wiąże się z wyższym dobrostanem ekonomicznym, nasze badanie podkreśla zaniedbywane często zdrowotne korzyści płynące z ciemności” - mówi prof. Muzhe Yang, współautor badania opublikowanego na łamach „Southern Economic Journal”.

„Musimy zdać sobie sprawę, że biologiczny zegar (tzw. cykl dobowy) ludzkiego ciała, podobnie jak wszystkich organizmów żywych na Ziemi, potrzebuje ciemności, która jest częścią cyklu jasno-ciemno, aby mógł skutecznie regulować fizjologiczne funkcje takie jak sen” - dodaje.

Naukowcy twierdzą nawet, że ekonomiczne korzyści z dostępu do sztucznego światła nocą mogą być znoszone przez negatywne skutki zdrowotne, które wywołuje.

Zanieczyszczenie światłem, już globalnie staje się przy tym coraz poważniejszym problemem - podkreślają badacze.

Więcej informacji na stronach:

https://ekaprdweb01.eurekalert.org/pub_releases/2021-01/lu-lp012521.php

https://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/soej.12477 (PAP)

mat/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Najczęściej cytowany artykuł dotyczący Covid-19 wycofany po czteroletnim sporze

  • Fot. Adobe Stock

    Roślinne napoje nie tak odżywcze, jak się wydają

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera