
Uniwersytet Oksfordzki poinformował w poniedziałek, że antybiotyki azytromycyna i doksycyklina nie pomagają w leczeniu wczesnych etapów Covid-19. Badania przeprowadzono w nadziei na znalezienie leku, który pozwoli szybciej leczyć pacjentów i unikać hospitalizacji.
W ramach badań, które wspiera rząd Wielkiej Brytanii, poszukuje się sposobów leczenia Covid-19. Azytromycyna i doksycyklina są antybiotykami stosowanymi z powodzeniem w leczeniu infekcji układu oddechowego, ale w przypadku osób zakażonych koronawirusem nie przynoszą poprawy.
W grudniu badania wykazały, że nie są one też pomocne w leczeniu zaawansowanych form Covid-19.
Badanie przeprowadzono na pacjentach powyżej 50. roku życia. Grupa testująca azytromycynę liczyła 526 osób, a wyniki porównywano z przebiegiem standardowego leczenia 862 wolontariuszy. W badaniu doksycykliny uczestniczyło 798 chorych na Covid-19, grupa porównawcza liczyła 994 pacjentów.
Badanie prowadzone na Oksfordzie polega na ocenie bardzo szerokiego spektrum leków i możliwości zastosowania ich w ciągu 14 dni od zakażenia koronawirusem. (PAP)
fit/ akl/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.