Troje polskich naukowców laureatami EMBO Installation Grants

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Troje polskich naukowców: dr hab. Kinga Kamieniarz-Gdula, dr Michał Wandel i dr Piotr Gerlach znalazło się w gronie laureatów prestiżowego grantu Europejskiej Organizacji Biologii Molekularnej (European Molecular Biology Organization) – EMBO Installation Grants. Otrzymane fundusze przeznaczą na utworzenie laboratoriów.

EMBO Installation Grants, przyznawane przez Europejską Organizację Biologii Molekularnej (European Molecular Biology Organization) wspierają naukowców, którzy są na początkowym etapie niezależnej kariery badawczej - w trakcie zakładania swoich laboratoriów. Granty te są przyznawane naukowcom o znaczącym, wyróżniającym się dorobku.

Spośród ogłoszonych we wtorek laureatów jeden utworzy laboratorium na Litwie, dwóch w Portugalii, dwóch w Turcji i troje w Polsce.

W Instytucie Biochemii i Biofizyki PAN w Warszawie pracownię utworzy dr Michał Wandel; przy Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu dr hab. Kinga Kamieniarz-Gdula, zaś dr Piotr Gerlach w Międzynarodowym Instytucie Mechanizmów i Maszyn Molekularnych PAN w Warszawie.  

Nowi stypendyści EMBO otrzymają 50 tys. euro rocznie przez trzy do pięciu lat i mogą ubiegać się o dodatkowe finansowanie w wysokości do 10 tys. euro rocznie. Stypendyści stają się częścią EMBO Young Investigator Network, która składa się z laureatów programów EMBO: Young Investigators, Global Investigators i Installation Grantees. Mają też możliwość skorzystania z mentoringu Członka EMBO, pokrycia kosztów udziału w szkoleniach, czy organizacji konferencji, a także mają dostęp do infrastruktury badawczej w Europejskim Laboratorium Biologii Molekularnej (EMBL) w Heidelbergu, Niemcy.

Finansowanie programu pochodzi z krajów przyjmujących młodych naukowców, które w ten sposób chcą wzmocnić rozwój badań z nauk o życiu. Warunkiem ubiegania się o grant jest spędzenie przez kandydatów co najmniej dwóch kolejnych lat poza krajem, w którym planują założyć swoje laboratorium.

EMBO to organizacja zrzeszająca ponad 1800 czołowych naukowców, promująca doskonałość naukową w naukach o życiu w Europie i poza nią. Głównymi celami organizacji jest wspieranie utalentowanych naukowców na wszystkich etapach ich kariery, stymulowanie sieci interakcji ułatwiającej wymianę informacji naukowej oraz pomoc w budowaniu warunków optymalnych dla prowadzenia badań na najlepszym możliwym poziomie.

Pełna lista laureatów jest dostępna na stronie.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera