
Niemowlęta urodzone z pomocą cesarskiego cięcia, które mają z ojcami kontakt typu skóra do skóry, wykazują zdrowsze reakcje. To wynik badania z udziałem 95 dzieci.
Jak zwracają uwagę autorzy nowej pracy opublikowanej na łamach pisma „Acta Paediatrica”, po cesarskim cięciu dzieci często są oddzielane od matek.
Naukowcy przeprowadzili więc eksperyment sprawdzający potencjalne korzyści płynące z bliskości ojca.
W badaniu z udziałem 95 dzieci część została umieszczona w łóżeczkach, część była trzymana przez ojców na rękach, a część miała z ojcami kontakt typu skóra do skóry.
W porównaniu do niemowląt w łóżeczkach i trzymanych na rękach, dzieci w bliskim kontakcie z ojcem miały szybsze i bardziej stabilne tętno oraz były bardziej czujne.
Naukowcy twierdzą, że to pozytywne reakcje.
„Grupa w kontakcie skóra do skóry miała pewną przewagę nad dziećmi w łóżeczkach i trzymanych na rękach, kiedy zmierzyliśmy stabilne parametry fizjologiczne oraz poziom czujności” - donoszą naukowcy.
„Podejście to powinno być wspierane w czasie separacji dziecka od matki” - dodają.
Więcej informacji na stronach:
https://www.eurekalert.org/pub_releases/2021-01/w-ssc010421.php
https://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/apa.15685
(PAP)
mat/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.