Nauka dla Społeczeństwa

28.02.2024
PL EN
21.12.2020 aktualizacja 21.12.2020

Jedna trzecia gatunków dębów może przestać istnieć

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

31 proc. gatunków dębów na świecie jest zagrożonych wyginięciem – zgodnie z nowym raportem Czerwona Księga Dębów 2020, który powstał we współpracy amerykańskiego The Morton Arboretum oraz Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody.

Raport zawiera dane na temat rozmieszczenia, trendów populacyjnych i zagrożeń, jakie stoją przed ok. 430 gatunkami dębów na całym świecie. Publikacja może pomóc w ochronie tych drzew.

Zgodnie z wnioskami naukowców z arboretum ok. 41 proc. spośród 430 gatunków dębów wymaga działań ochronnych. Prawie jedna trzecia (31 proc.) uznawana jest za zagrożoną wyginięciem. Ta proporcja jest wyższa niż w przypadku ssaków (26 proc.) i ptaków (14 proc.). W raporcie wskazano, że największa liczba gatunków znajdujących się w niebezpieczeństwie porasta Meksyk (32 gat.), Chiny (36), Wietnam (20) i Stany Zjednoczone (16).

„Kiedy ocenialiśmy ryzyko wyginięcia setek gatunków w ciągu ostatnich kilku lat, stało się jasne, jak tragiczna jest sytuacja dębów – powiedziała Murphy Westwood, dyrektor działu światowej ochrony drzew w arboretum. – Mamy teraz pełen obraz stanu, w jakim znajdują się dęby na świecie, więc ekolodzy mogą podjąć świadome działania, aby uchronić je przed wyginięciem”.

Największym zagrożeniem dla dębów w Stanach Zjednoczonych są szkodniki, choroby i zmiany klimatu, natomiast w Azji Południowo-Wschodniej - deforestacja na potrzeby rolnictwa i urbanizacji. Naukowcy apelują o podjęcie działań na rzecz ochrony i stworzenie globalnych centrów bioróżnorodności dla dębów w Meksyku i Azji Południowo-Wschodniej.

Naukowcy z amerykańskiego arboretum i brytyjskiej organizacji Botanic Gardens Conservation International (BGCI) utworzyli światowe konsorcjum we współpracy z ogrodami botanicznymi, uniwersytetami i agencjami rządowymi. Konsorcjum będzie stanowiło sieć ekspertów i instytucji działających na rzecz ochrony dębów.

„Ponad 2,3 tys. gatunków ptaków, mchów, grzybów, owadów, porostów i ssaków potrzebuje rodzimych dębów jako pożywienia i schronienia w Wielkiej Brytanii, a to samo dotyczy 113 gatunków zagrożonych wyginięciem – podkreślił sekretarz generalny BGCI Paul Smith. – Utrata nawet jednego z tych gatunków drzew niosłaby za sobą katastrofalne konsekwencje dla setek innych organizmów”.

Czerwona Lista Dębów 2020 jest efektem pięciu lat badań i konsultacji z ponad 100 światowymi ekspertami, którzy określali ryzyko wyginięcia drzew. Informacja na ten temat pojawiła się stronie The Morton Arboretum. (PAP)

mrt/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024