Nauka dla Społeczeństwa

22.09.2023
PL EN
03.12.2020 aktualizacja 03.12.2020

Chińska sonda księżycowa przygotowuje się do powrotu na Ziemię

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Chińska sonda księżycowa Chang'e 5 zakończyła pobieranie próbek z powierzchni Srebrnego Globu i przygotowuje się do wysłania ich na Ziemię - poinformowała w czwartek Chińska Narodowa Agencja Kosmiczna.

Sonda "zakończyła badanie i pobieranie próbek księżycowych i są one już zamknięte w jej wnętrzu"- głosi komunikat agencji.

Plan misji przewiduje, że górny stopień sondy wystartuje na orbitę okołoksiężycową, gdzie połączy się z modułem, który przetransportuje próbki na Ziemię.

Sonda Chang'e 5 wylądowała na Księżycu w ub. wtorek w ramach misji, pierwszej tego rodzaju od 1976 r., mającej na celu pobranie i dostarczenie na Ziemię próbek skał i piasku księżycowego.

Chang'e 5 jest już trzecim chińskim próbnikiem, który wylądował na Księżycu. Jeden z nich wylądował, po raz pierwszy w historii lotów kosmicznych, na niewidocznej z Ziemi półkuli Księżyca.

W drodze na Marsa znajduje się inna chińska sonda wyposażona w łazik. Eksperci podkreślają coraz bardziej ambitny charakter chińskiego programu kosmicznego. (PAP)

jm/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023