Znamy finalistów konkursu Popularyzator Nauki 2020

Fot. adobeStock
Fot. adobeStock

Już wiemy, kto znalazł się w finale konkursu Popularyzator Nauki 2020. Sylwetki 18 kandydatów nominowanych do nagrody przedstawimy w kolejnych tygodniach w portalu Nauka w Polsce. Zwycięzców 16. edycji konkursu poznamy w styczniu 2021.

Do 16. edycji konkursu Popularyzator Nauki zgłosiło się ok. 100 kandydatów. Kapituła konkursowa pierwszego stopnia wyłoniła 18 finalistów, którzy są w tym roku nominowani do nagrody.

Tego, kto otrzyma nagrody, dowiemy się w styczniu 2021 r. Nagrodzeni zostaną wówczas laureaci w finałowych kategoriach: naukowiec, animator, zespół, instytucja, media, a także laureat/laureatka nagrody głównej - osoba, która otrzyma tytuł Popularyzatora Nauki 2020.

Jak co roku przy okazji konkursu redakcja serwisu Nauka w Polsce przyzna pozaregulaminowe Wyróżnienie im. red. Tomasza Trzcińskiego za wzorcową politykę informacyjną. W tej kategorii zgłoszenia nie są przyjmowane; laureata wskaże redakcja.

NOMINOWANI DO NAGRODY

w kategorii Animator:

Łukasz Durajski

Paweł Gora

Dawid Masło

Szymon Smentek

w kategorii Instytucja:

Centrum Edukacji Ekologicznej Hydropolis

Hevelianum

Stowarzyszenie Demagog

w kategorii Media:

Łukasz Badowski

Filozofuj!

Medonet

w kategorii Naukowiec:

dr Jerzy Jarosz

dr hab. Małgorzata Makiewicz

dr hab. Piotr Rzymski

dr Joanna Stojer-Polańska

w kategorii Zespół:

BioCentrum Edukacji Naukowej BIOCEN

Koło Naukowe Przyrodników UAM

dr Wacław Kulczykowski, Mateusz Sokalszczuk

Śląski Festiwal Nauki Katowice

Aby pokazać, jak ciekawa i różnorodna może być praca popularyzatorów, sylwetki wszystkich finalistów będą systematycznie prezentowane w serwisie Nauka w Polsce. To pozwoli czytelnikom poznać dokonania docenionych kandydatów; zobaczyć, na czym polegają świetne pomysły na popularyzację nauki i poznać sprawdzone, dobre praktyki. Liczymy na to, że opowieści o finalistach zainspirują jak najwięcej osób!

"Część znana, część dopiero podbije świat, ale wszyscy wyjątkowi. Szkoda, że nie możemy nagrodzić wszystkich fantastycznych popularyzatorów" - Magdalena Osial, członkini jury PN

Finalistów wskazało w głosowaniu Jury złożone z niektórych laureatów i wyróżnionych we wcześniejszych edycjach konkursu Popularyzator Nauki. Są to (w kolejności alfabetycznej): Dariusz Aksamit ze Stowarzyszenia Rzecznicy Nauki, prof. Wojciech Dindorf - emerytowany nauczyciel, który popularyzacją nauki zajmuje się od ponad 65 lat; dr Ireneusz Kaługa z Grupy EkoLogicznej; prof. Andrzej Katunin, który popularyzuje m.in. zagadnienia geometrii fraktalnej, Iwona Kieda - reprezentująca Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie, dr Magdalena Osial z UW - autorka projektu "Manufaktura Naukowców, czyli Uniwersytet Każdego Wieku" oraz "Fluffy Science"; dr hab. Piotr Sułkowski z Uniwersytetu Warszawskiego, znany z projektu "Zapytaj fizyka"; Michał Szydłowski, który jako Pan Korek prowadzi pokazy naukowe m.in. dla szkół i podczas festiwali nauki; prof. Przemysław Wojtaszek z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu - pomysłodawca i główny organizator ogólnopolskiej akcji „Noc Biologów".

O tym, którzy finaliści otrzymają tytuł Popularyzatora Nauki i statuetkę tegorocznej edycji Popularyzatora Nauki, zdecyduje Kapituła konkursowa drugiego stopnia. W jej skład wchodzą: prof. Michał Kleiber (przewodniczący) – jeden z inicjatorów konkursu, wiceprezes Europejskiej Akademii Nauk i Sztuki, wieloletni prezes PAN, b. minister nauki i informatyzacji; prof. Magdalena Fikus – popularyzatorka nauki, współorganizatorka warszawskiego Festiwalu Nauki; Robert Firmhofer – dyrektor Centrum Nauki Kopernik, red. Krzysztof Michalski – dziennikarz naukowy Polskiego Radia, dr hab. Robert Mysłajek - przyrodnik, popularyzator nauki, laureat konkursu w 2016 r., a także przedstawiciel redakcji serwisu PAP - Nauka w Polsce.

Z roku na rok zgłoszenia są coraz bardziej świadome. Dosyć mocno wyrównany poziom mamy w tej edycji i wybór faworytów nie był taki oczywisty - Iwona Kieda, członkini jury PN

Organizowany od 2005 r. konkurs Popularyzator Nauki organizowany jest przez serwis Nauka w Polsce Polskiej Agencji Prasowej we współpracy z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego. To najstarszy i najbardziej prestiżowy w Polsce konkurs, w którym nagradzani są uczeni, ludzie mediów, instytucje oraz społecznicy, których pasją jest dzielenie się wiedzą i odsłanianie tajemnic współczesnej nauki osobom niezwiązanym ze środowiskiem akademickim.

Zgłoszenia, jak i ten rok, były niezwykłe. W niektórych kategoriach wybór był dosyć prosty, w innych rzeczywiście wymagał dogłębnej oceny, przemyśleń i szczegółowych badań internetowych. Jednak, jak zwykle, to była ogromna przyjemność zapoznać się z aktywnością na polu popularyzacji naszych najlepszych krajowych przedstawicieli - Andrzej Katunin, członek jury PN

Wśród laureatów konkursu są m.in.: filozof przyrody ks. prof. Michał Heller, neurobiolog prof. Jerzy Vetulani, autor telewizyjnych programów Wiktor Niedzicki, popularyzator astronomii Karol Wójcicki, duet "Crazy Nauka", twórcy portalu "Nauka o klimacie", a także instytucje takie jak Centrum Nauki Kopernik, Polska Akademia Dzieci czy Instytut Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego.

Organizatorzy konkursu bardzo dziękują wszystkim, którzy się do niego zgłosili!

Nauka w Polsce - PAP

zan/ lt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Olsztyn/ Planetarium chce kupić symulator łazika księżycowego

  • Fot. Adobe Stock

    Rozpoczął się "Tydzień Mikroświata" w ramach Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera