Historia i kultura

Przyszłość dzięki przeszłości - pierwsza wystawa Wirtualnego Muzeum GUMed

Źródło: Fotolia
Źródło: Fotolia

Muzeum Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego uruchamia pierwszą wirtualną wystawę o tytule „Przyszłość dzięki przeszłości – opowieść o historii medycyny”. W serii krótkich filmów muzeum prezentuje historię leczenia ujętą przez pryzmat dziejów medycznych wynalazków.

Nowoczesna medycyna zawdzięcza swoją potęgę niezliczonym odkryciom i wynalazkom. Dziś nikogo już nie dziwi USG, MRI czy wszechobecne komputery.

Medyczna wiedza i technika przeszła długą drogę - od zabobonów do profesjonalnych terapii, od operacji bez znieczulenia do zabiegów laparoskopowych.

Tę drogę postanowiło pokazać Muzeum Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, które w tradycyjnej postaci, prezentując różne wystawy, działa od 2006 roku, a teraz chce dodatkowo przybrać formę wirtualną.

Pierwsza wystawa online będzie zatytułowana „Przyszłość dzięki przeszłości - opowieść o historii medycyny”. Jak mówią jej twórcy, opowiada ona o historii medycyny „przez pryzmat dziejów obiektów z kolekcji Muzeum GUMed, obecnie eksponatów a jeszcze niedawno ważnych elementów wyposażenia szpitali, gabinetów zabiegowych, laboratoriów i sal seminaryjnych”.

O tych eksponatach i ich przeszłości autorzy opowiadają w serii krótkich filmów. Można już posłuchać o historii m.in. strzykawki, stetoskopu, aparatu RTG czy centryfugi ( https://muzeum.gumed.edu.pl/61668.html).

Liczba filmów nadal rośnie.

Autorzy wystawy liczą m.in. na zainteresowanie ze strony młodego pokolenia, które dopiero zaczyna rozwijać naukowe czy medyczne pasje.

Przedsięwzięcie uzyskało dofinansowanie z programu "Społeczna odpowiedzialność nauki" Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Więcej informacji:

https://gumed.edu.pl/62319.html

wideo: https://muzeum.gumed.edu.pl/61668.html

PAP - Nauka w Polsce

mat/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Katowice, 16.02.2022. Rektor UŚ prof. Ryszard Koziołek podczas gali wręczenia nagrody im. Kazimierza Kutza (jm) PAP/Zbigniew Meissner

    Prof. Ryszard Koziołek: AI nie wyprze humanistów, ale przesunie ich w inne miejsce

  • 30.04.2024. Prezentacja największej w Europie kolekcji tkanin średniowiecznych, 30 bm. w Toruniu. Na znalezisko natrafiono podczas prac archeologicznych na Chełmińskim Przedmieściu przed rozpoczęciem budowy Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage. PAP/Tytus Żmijewski

    Toruń/ Unikalna kolekcja tkanin i butów z XVI-XVII wieku znaleziona na placu budowy ECF Camerimage

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera