Uczelnie i instytucje

9 instytucji deklaruje współpracę w ewaluacji reform uczelni i nauki

Źródło: Fotolia
Źródło: Fotolia

Przedstawiciele 9 instytucji reprezentujących środowisko akademickie w opublikowanym w poniedziałek na stronie KRASP dokumencie zadeklarowali współpracę w ewaluacji ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

"Na podstawie dotychczasowych doświadczeń i obserwacji płynących z procesu wdrażania zapisów ustawy z 20 lipca 2018 roku, Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, podejmujemy inicjatywę powołania eksperckiego zespołu koordynującego jej ewaluację w ramach reprezentowanych przez nas instytucji”- piszą przedstawiciele środowiska akademickiego.

Zaznaczają, że powołany w tym celu zespół ekspertów dokona obiektywnej i merytorycznej oceny wdrożonych zmian w całym zakresie funkcjonowania szkolnictwa wyższego i nauki oraz wskaże obszary i zapisy wymagające udoskonalenia.

„Nasza propozycja wychodzi naprzeciw inicjatywie Ministerstwa Edukacji i Nauki, wynika z troski o przyszłość polskiej edukacji i nauki oraz z partycypacyjnego podejścia do tworzenia prawa” - zaznaczają.

Pod dokumentem podpisali się przewodniczący: Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP), Konferencji Rektorów Zawodowych Szkół Polskich (KRZaSP), Konferencji Rektorów Publicznych Uczelni Zawodowych (KRePUZ), Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego (RGNiSzW), Krajowej Reprezentacji Doktorantów (KRD) oraz Parlamentu Studentów Rzeczypospolitej Polskiej (PSRP), a także prezesi Polskiej Akademii Nauk (PAN), Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej oraz Fundacji Rektorów Polskich.

Przedstawiciele środowiska wyrażają nadzieję, że wyniki prac zespołu ich ekspertów zostaną uwzględnione w działaniach legislacyjnych ministerstwa „przyczyniając się do wzmocnienia nauki i szkolnictwa wyższego jako sektora strategicznego z punktu widzenia gospodarczego, społecznego i kulturowego rozwoju państwa polskiego”.

Cały dokument można znaleźć na stronie KRASP.

PAP – Nauka w Polsce

lt/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Olsztyn/ W czwartek rozpoczynają się juwenalia - zmiany w komunikacji miejskiej

  • Fot. Adobe Stock

    Opole/Modelowanie i symulacje cyfrowe - nowy kierunek na PO

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera