Nauka dla Społeczeństwa

05.10.2022
PL EN
16.11.2020 aktualizacja 16.11.2020

Pod grenlandzkim lodowcem może płynąć wielka rzeka

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Wielka rzeka długości Wisły płynąć może pod grenlandzkim lodowcem – informują naukowcy na łamach pisma „The Cryosphere”.

Badania wskazują, że płynąca pod lodowcem Grenlandii rzeka może ciągnąc się na długości ok. 1000 km. Gdyby tak było, jej ujście znajdowałoby się w fiordzie Petermanna. Woda, która miałaby zasilać rzekę, pochodzi z topniejącego lodu.

Naukowcy z Uniwersytetu Hokkaido w Japonii przeprowadzili badania radarowe powierzchni grenlandzkich skał, które niewidoczne są gołym okiem, ponieważ przykrywa je lodowiec. Na Grenlandii czapa lodowa osiąga nawet trzy km grubości. W wyniku tego powstała niezwykła mapa ukrytego pod lodowcem krajobrazu.

Obraz radarowy opracowano za pomocą dodatkowych modeli matematycznych. Dzięki temu krajobraz został uzupełniony o brakujące wcześniej elementy.

Analiza danych wskazuje na istnienie ciągnącej się na setki kilometrów doliny. Wypiętrzenia dzielą tę dolinę na odcinki. Może się jednak okazać, że żadnych wypiętrzeń w rzeczywistości nie ma. Pojawiają się bowiem w tych miejscach, w których brakujące dane z radarów zastąpiono matematycznym modelowaniem.

Zdaniem naukowców potrzebne są dalsze badania, zarówno radarowe, jak i terenowe, żeby doprecyzować dane.

Więcej tutaj. (PAP)

krx/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022