Plastikowe wieszaki - pomijany problem dot. wpływu mody na środowisko

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Prawie miliard plastikowych wieszaków na ubrania jest używanych w samej Wielkiej Brytanii. Przy tym aż 16 proc. z nich wykorzystuje się tylko do transportu i od razu wyrzuca - pokazuje raport naukowców z Northumbria University.

Autorzy 32-stronicowego raportu „Hanger usage in the UK” przestrzegają przed zagrożeniem dla środowiska naturalnego, związanym z wieszakami na ubrania.

Okazuje się, że np. w 2019 roku w samej Wielkiej Brytanii w użyciu było 954 mln plastikowych wieszaków. 16 proc. z nich używano przy tym wyłącznie podczas transportu odzieży z fabryk do sklepów i od razu wyrzucano. Przypomina to problem innych jednorazowych przedmiotów z tworzyw sztucznych, takich jak butelki, reklamówki czy słomki.

Wpływ tych produktów na środowisko jest znany i wprowadza się już działania zaradcze. O wieszakach praktycznie nikt dotąd nie mówił.

„Choć w ostatnich latach zdecydowanie nastąpił wzrost świadomości odnośnie zagrożeń dla środowiska ze strony przemysłu odzieżowego, kwestia plastikowych wieszaków wydaje się być jak dotąd mocno ignorowana” - podkreśla autorka badania dr Alana James z Northumbria University.

Badacze przeprowadzili ankiety wśród różnych firm zajmujących się modą - od właścicieli luksusowych marek po zwykłe sklepy i sklepy online.

„Niemal przez cały wiek moda w niezdrowy sposób opierała się o plastik, gdyż 65 proc. odzieży zawiera syntetyczne włókna” - mówi dr James. „Jednak wieszaki są w dużej mierze pomijane przy ocenie wpływu tego przemysłu na środowisko, pomimo że 60 proc. odzieży jest sprzedawane z plastikowymi wieszakami” - dodaje.

Tylko brytyjskie sklepy online wysyłają rocznie 82 miliony wieszaków w czasie realizacji zamówień - donoszą naukowcy.

Same firmy odzieżowe także wydają się nie zdawać sobie sprawy z zagrożeń. „Ponad dwie trzecie firm, w których przeprowadziliśmy ankiety, nie było świadomych, z jakiego typu plastiku były zrobione ich wieszaki. Z tego powodu recykling tych wieszaków był trudny lub wręcz niemożliwy” - podkreśla dr James.

Naukowcy obawiają się, że problem ma globalny charakter. „Nasz otwierający oczy raport to czubek góry lodowej. Dane na temat użycia wieszaków na świecie są niedostępne. Jesteśmy zdeterminowani, aby we współpracy z partnerami rozszerzyć nasze badania na inne rejony, ujawnić prawdę i zwiększyć świadomość” - podkreśla Sjoerd Fauser, założyciel i CEO firmy Arch & Hook, która pomogła w badaniu (która zajmuje się produkcją wieszaków z przetworzonych materiałów).

„Producenci, sprzedawcy i konsumenci będą mieli do odegrania rolę we wprowadzaniu zmian. Mamy nadzieję, że nasze badanie podniesie świadomość problemu i doprowadzi do powstania alternatywnych rozwiązań”- podkreśla dr James.

Więcej informacji na stronie https://northumbria-cdn.azureedge.net/-/media/corporate-website/new-sitecore-gallery/news/documents/pdf/report_hanger-usage-uk_arch--hook.pdf?modified=20201112075850 (PAP)

mat/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Sonda Proba-3 ustawiła się w precyzyjnej formacji

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy: przewlekły ból można złagodzić, ucząc się regulować negatywne emocje

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera