Najpiękniejsze zdjęcia satelitarne Ziemi z kosmosu

Zdjęcie obszaru na granicy Kanady z Grenlandią. Fot. Adam Wasilewski. Źródło: CREODIAS
Zdjęcie obszaru na granicy Kanady z Grenlandią. Fot. Adam Wasilewski. Źródło: CREODIAS

Zdjęcie obszaru na granicy Kanady z Grenlandią zostało uznane za najpiękniejsze zdjęcie satelitarne Ziemi z kosmosu (z platformy CREODIAS) w konkursie „Seize the beauty of our planet”.

Decyzją internautów najpiękniejszym zdjęciem Ziemi pozyskanym na platformie CREODIAS został obraz autorstwa Adama Wasilewskiego „Once upon a time on Ice Floe”. Zdjęcie przedstawia obszar na granicy Kanady z Grenlandią i pochodzi z satelity Sentinel-2 programu Copernicus, który wykonał je w lipcu 2020 roku.

W konkursie „Seize the beauty of our planet", ogłoszonym we wrześniu przez CloudFerro, wyłoniono 13 zdjęć. Siedem pierwszych miejsc przyznali internauci w drodze otwartego głosowania online, kolejnych sześciu zwycięzców wybrało jury złożone z przedstawicieli Komisji Europejskiej, Europejskiej Agencji Kosmicznej oraz firmy CloudFerro.

Zdjęcia biorące udział w konkursie pochodzą z platformy CREODIAS, jednego z tzw. DIAS (Data and Information Access Services) obsługiwanego przez firmę CloudFerro w ramach europejskiego programu obserwacji Ziemi Copernicus. Platforma CREODIAS umożliwia otwarty i bezpłatny dostęp do zdjęć satelitarnych, a zarazem dostarcza narzędzia i zasoby chmury obliczeniowej do ich przetwarzania. Użytkownicy nie muszą ściągać zobrazowań satelitarnych na swój komputer ani posiadać własnej infrastruktury IT, niezbędnej do prowadzenia tego typu projektów. Przetwarzanie danych mogą wykonać bezpośrednio na platformie CREODIAS.

Więcej zdjęć konkursowych znajduje się na stronie.

Nauka w Polsce - PAP

zan/

Galeria (3 zdjęcia)

  • Zdjęcie obszaru na granicy Kanady z Grenlandią. Fot. Adam Wasilewski. Źródło: CREODIAS
    1/3
    Zdjęcie obszaru na granicy Kanady z Grenlandią. Fot. Adam Wasilewski. Źródło: CREODIAS
  • Aubari, Libia. Fot. Magdalena Świerczek-Gryboś. Źródło: CREODIAS
    2/3
    Aubari, Libia. Fot. Magdalena Świerczek-Gryboś. Źródło: CREODIAS
  • Triest, Włochy. Fot. Adriana Marcinkowska-Ochtyra. Źródło: CREODIAS
    3/3
    Triest, Włochy. Fot. Adriana Marcinkowska-Ochtyra. Źródło: CREODIAS

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    We Wrocławiu powstanie Centrum Odkryć Medycznych

  • Fot: PAP/Stach Leszczyński

    Sebastian Szklarek: popularyzacja nauki jest ważna wobec ekspozycji na fake newsy

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera