
Przesiewowe badania obrazowe klatki piersiowej wykonywane metodą niskodawkowej tomografii komputerowej (LDCT) w kierunku raka płuc lub w innych celach pozwalają wykrywać także osteoporozę - informuje “Journal of Bone and Mineral Research”
Przeprowadzone przez chińskich naukowców badania objęły 69 095 dorosłych z 14 miast w Chinach. U osób tych wykonano w latach 2018 i 2019 przesiewowe badanie LDCT klatki piersiowej, mające wcześnie wykryć ewentualnego raka płuca.
Przy okazji udało się zidentyfikować dużą liczbę dorosłych z niską gęstością mineralną kości. Analizy skanów wykazały, że częstość występowania osteoporozy wśród osób w wieku powyżej 50 lat wynosiła 29 proc. dla kobiet i 13,5 proc. u mężczyzn, co odpowiadałoby odpowiednio 49 mln obywatelek i 22,8 mln obywateli Chin.
O ile w przypadku kobiet wskaźnik ten jest porównywalny z szacunkami na podstawie standardowych skanów gęstości kości (DXA), to w przypadku mężczyzn częstość osteoporozy była dwukrotnie większa.
„Nasze przeprowadzone na dużą skalę wieloośrodkowe badanie gęstości kości mierzonej rutynowymi skanami LDCT wykazało ogromny potencjał wykorzystania LDCT do badań przesiewowych osteoporozy jako alternatywy dla standardowych skanów DXA - powiedział starszy autor Wei Tian z chińskiego Academy of Engineering i Peking University School of Medicine. - Badanie ujawniło nieoczekiwanie wysoką częstość występowania osteoporozy u mężczyzn, co może mieć wpływ na strategię leczenia mężczyzn w przyszłości”. (PAP)
Autor: Paweł Wernicki
pmw/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.