W.Brytania/ szczepionka przeciwko COVID-19 dla pierwszych osób jeszcze przed Bożym Narodzeniem

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Jeszcze przed Bożym Narodzeniem prawdopodobnie możliwe będzie zaszczepienie w Wielkiej Brytanii pierwszych osób przeciwko COVID-19 – poinformowała w środę Kate Bingham, odpowiedzialna z ramienia rządu brytyjskiego za te szczepienia.

Specjalistka kierująca UK Vaccine Taskforce nie określiła, jaka szczepionka może zostać wykorzystana. W relacji Reutersa przyznaje tylko, że szczepienia zostaną przeprowadzone, jeśli pierwsze dwa preparaty - lub choćby jeden z nich - okażą się bezpieczne i skuteczne.

„Sądzę, że rozpoczęcie tych szczepień byłoby możliwe jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia, jednak bardziej jest realne, że nastąpi to na początku 2021 r.” – stwierdziła.

Jednym z preparatów, który wejdzie do użycia, może być ten opracowany przez specjalistów Uniwersytetu Oksfordzkiego oraz firmę farmaceutyczną AstraZeneca. To jedna z najbardziej zaawansowanych na świecie szczepionek przeciwko COVID-19, znajdująca się w trzeciej, przedrejestracyjnej fazie badań klinicznych.

Opublikowane niedawno, wczesne wyniki tych badań sugerują, że wywołuje ona silną odpowiedź immunologiczną u osób starszych, powyżej 55 roku życia, najbardziej narażonych na zakażenie koronawirusaem SARS-CoV-2.

Nieznane są jednak pełne wyniki trzeciej fazy badań klinicznych. Prof. Jonathan Ball z University of Nottigham podkreśla, że kluczowe znaczenie ma to, czy szczepionka chroni przed chorobą Covid-19, a przynajmniej przed jej ciężkim przebiegiem.

Podobnie jest w przypadku szczepień przeciwko grypie sezonowej. Szczepionka nie zawsze chroni przed zakażeniem wirusem grypy, ale u zaszczepionych osób choroba przebiega łagodniej i na ogół nie dochodzi do ciężkich powikłań.

Kate Bingham napisała we wtorek na łamach pisma medycznego „Lancet”, że pierwsze szczepionki przeciwko COVID-19 mogą nie być doskonałe i nie będą chroniły wszystkich zaszczepionych osób.

„Jednak szczepienia powszechnie uznawane są za jedyną skuteczną strategię walki z pandemią, która obecnie rozprzestrzenia się globalnie” – podkreśla. (PAP)

Autor: Zbigniew Wojtasiński

zbw/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Badania: żywność ultraprzetworzona może zwiększać ryzyko przedwczesnego zgonu

  • 13.06.2022/ EPA/ European Space Agency

    Sonda Gaia odkryła niezwykłą rodzinę gwiazd

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera