Nauka dla Społeczeństwa

09.08.2022
PL EN
01.10.2020 aktualizacja 01.10.2020

Porozumienie PAN i UW: PAN powoła nowy międzynarodowy instytut

Źródło: PAP Źródło: PAP

PAN powoła nowy międzynarodowy instytut, który będzie kontynuował projekt „Regenerative Mechanisms for Health” w programie „Międzynarodowe Agendy Badawcze” (MAB) - to jeden z przedmiotów porozumienia o strategicznej współpracy Polskiej Akademii Nauk i Uniwersytetu Warszawskiego

Porozumienie podpisali w środę prezes PAN prof. Jerzy Duszyński i rektor UW prof. Alojzy Z. Nowak - poinformował w przesłanym PAP komunikacie rzecznik PAN Piotr Karwowski.

Porozumienie przewiduje tworzenie nowych jednostek złożonych z wybitnych naukowców zagranicznych i polskich prowadzących badania i prace rozwojowe na najwyższym światowym poziomie. Na początek PAN powoła nowy międzynarodowy instytut, który będzie kontynuował projekt „Regenerative Mechanisms for Health” (ReMedy) w programie „Międzynarodowe Agendy Badawcze” (MAB)".

Jednostki realizująca Międzynarodową Agendę Badawczą (MAB) o nazwie ReMedy jest kierowana przez prof. Agnieszkę Chacińską i prof. Magdalenę Konarską. Powstała w 2017 r. w drodze konkursu w ramach Centrum Nowych Technologii Uniwersytetu Warszawskiego dzięki środkom z Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Na działanie i rozwój Agendy przeznaczono prawie 40 mln zł. Teraz grant jest na półmetku, a do wydania zostało jeszcze około 25 mln zł. Współpraca między kierownik agendy prof. Agnieszką Chacińską i władzami Uniwersytetu Warszawskiego od jakiegoś czasu jednak się nie układała. Spór jest zawiły, rozbija się m.in. o wizję MAB i stopień jej niezależności w ramach UW.

Umowa między UW i PAN kładzie nacisk na współpracę w zakresie zdobywania grantów i prowadzenie badań naukowych nad aktualnymi wyzwaniami takimi jak pandemia COVID-19 i choroby cywilizacyjne.

Jak przypomniano w komunikacie, współpraca Polskiej Akademii Nauk i UW ma długą tradycję. Od wielu lat bardzo bliskie relacje łączą Wydział Matematyki, Informatyki i Mechaniki UW z Instytutem Matematycznym PAN, które zaowocowały m.in. stworzeniem wspólnej Warszawskiej Szkoły Doktorskiej Matematyki i Informatyki.

W siedzibie Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN funkcjonuje Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego oraz Instytut Genetyki i Biotechnologii oraz Zakład Biologii Systemów Wydziału Biologii UW. Umowa z 2018 roku przewiduje, że w uniwersyteckim budynku na Powiślu będą działały Instytut Filozofii i Socjologii PAN oraz Instytut Studiów Politycznych PAN.

PAP - Nauka w Polsce

lt/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022