
Oddzielenie chorego na COVID–19 od otoczenia szczelną osłoną, z której odsysane jest i filtrowane powietrze, może chronić personel medyczny - informuje pismo “Annals of Emergency Medicine”.
Nową metodę zabezpieczenia przed zakażeniem opracowali wspólnie wojskowi specjaliści z U.S. Army Combat Capabilities Development Command's Army Research Laboratory oraz naukowcy z University of Pittsburg Medical Center.
Odsysanie powietrza z otoczenia pacjenta sprawia, że panuje tam podciśnienie i wirusy nie wydostają się na zewnątrz (te, które zostały odessane, zatrzymuje filtr).
Pomysł narodził się jeszcze w kwietniu, gdy próbowano zabezpieczyć przed zakażeniem osoby wprowadzające rurki do dróg oddechowych pacjenta (intubacja). Zastosowane wówczas osłony z pleksiglasu zabezpieczały jednak tylko przed największymi kropelkami aerozolu. Dzięki odsysaniu i filtracji powietrza można wychwycić ponad 99, 99 proc. najdrobniejszych aerozoli.
Jak podkreślają twórcy rozwiązania, oprócz obecnej pandemii w podobny sposób można by się zabezpieczyć również przed innymi chorobami przenoszonymi drogą powietrzną - grypą, MERS czy gruźlicą. Rozwiązanie może się sprawdzić zwłaszcza w miejscach, gdzie brak zaawansowanej infrastruktury szpitalnej – również w samolotach i na statkach. Pozwala to ograniczyć zagrożenia związane z przenoszeniem wirusa poprzez instalacje wentylacyjne.
Opracowywana jest wersja z zasilaniem bateryjnym.(PAP)
Autor: Paweł Wernicki
pmw/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.