Izolacja społeczna w dzieciństwie zmienia zachowanie komórek nerwowych

Izolacja społeczna w dzieciństwie ma szkodliwy wpływ na grupę neuronów w korze przedczołowej odgrywającą kluczową rolę w regulacji interakcji społecznych – informuje pismo „Nature Neuroscience”.

Badacze ze Szpitala Mount Sinai w Nowym Jorku zaobserwowali, że u młodych myszy dwa tygodnie izolacji prowadziły do zmniejszenia aktywności neuronów środkowej kory przedczołowej w wieku dorosłym, gdy gryzonie miały kontakt z innymi osobnikami. Neurony te komunikują się z jądrem przykomorowym podwzgórza, które z kolei jest powiązane z układem nagrody.

Następnie poprzez selektywną stymulację neuronów naukowcom udało się przywrócić naturalne zachowanie myszy w sytuacjach społecznych.

„Ten obwód neuronowy w korze przedczołowej jest szczególnie podatny na izolację społeczną w dzieciństwie. Jest to interesujące odkrycie z punktu widzenia leczenia zaburzeń funkcjonowania społecznego, występujących m.in. u osób z autyzmem czy schizofrenią” – mówi autor analizy dr Hirofumi Morishita.

„Samotność stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia psychicznego. Zrozumienie konsekwencji izolacji dzieci podczas pandemii dla ich późniejszego funkcjonowania jest obecnie szczególnie istotne” – komentują autorzy.

Źródło: DOI: 10.1038/s41593-020-0695-6

www.nature.com/articles/s41593-020-0695-6 (PAP)

koc/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Zastrzyk na zawał

  • Fot. Adobe Stock

    WHO: szczepienia zapobiegły 154 mln przedwczesnych zgonów w ostatnich 50 latach

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera