Uczelnie i instytucje

Toruń/ Na UMK powstanie Centrum Nauk Technicznych za ponad 22 mln zł

Fot. Andrzej Romański/ UMK
Fot. Andrzej Romański/ UMK

Ponad 22 mln zł kosztowała będzie budowa Centrum Nauk Technicznych UMK. Prace rozpoczną się w przyszłym roku. W poniedziałek poinformowano o przekazaniu z budżetu państwa 15 mln zł na tę inwestycję.

"Ta inwestycja wyznaczy nowy kierunek rozwoju naszego Uniwersytetu" – podkreślił ustępujący rektor uczelni prof. Andrzej Tretyn.

Decyzję o dofinansowaniu budowy centrum przekazała poseł z regionu toruńskiego Iwona Michałek z Porozumienia. "Przekazuję tę decyzję w ostatnim dniu urzędowania pana rektora. Cieszę się, że przez te osiem lat mogłam uczestniczyć w rozwoju swojego uniwersytetu" – mówiła Michałek.

CNT ma być nowoczesnym zapleczem dla kierunków technicznych prowadzonych na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej.

"Obecnie, dzięki życzliwości władz miasta, korzystamy z niewielkiego budynku poza kampusem. Teraz będziemy mieli zupełnie nowe możliwości rozwoju tych kierunków na naszej uczelni" – dodał dziekan wydziału prof. Włodzimierz Jaskólski.

Nowy obiekt o powierzchni 2 tys. metrów kwadratowych powstanie na skraju kampusu uniwersyteckiego na toruńskich Bielanach. Prace budowlane rozpoczną się na początku 2021 roku i potrwają 12 miesięcy.

"Jesteśmy na to przygotowani, mamy dobre doświadczenia z budową centrum weterynarii. Kiedy przed kilkoma miesiącami ówczesny minister nauki Jarosław Gowin spytał mnie o to, czego nie udało się zrobić w trakcie tej kadencji rektorskiej, odpowiedziałem, że wciąż planujemy budowę Centrum Nauk Technicznych. I oto dziś mamy na nią pieniądze" – dodał prof. Tretyn.

Zrealizowanie inwestycji wartej ponad 22 mln zł w terminie potwierdził nowy rektor uczelni prof. Andrzej Sokala. 

PAP - Nauka w Polsce, Tomasz Więcławski

twi/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Koszalin/ Trzy oferty w przetargu na budowę Centrum Wiedzy Cognitarium

  • Fot. Adobe Stock

    Wrocław/ W największym szpitalu w regionie powstało Uniwersyteckie Centrum Neurologii i Neurochirurgii

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera