Ministerstwo Edukacji i Nauki

18.05.2022
PL EN
31.08.2020 aktualizacja 31.08.2020

Studenci architektury zmieniają Białystok

Źródło: Fotolia Źródło: Fotolia

Zabytkowa siedziba Muzeum Wojska w Białymstoku zyska windę dla osób niepełnosprawnych. To dzięki projektowi studentów Politechniki Białostockiej, którzy wygrali konkurs na koncepcję windy do muzeum.

NOWATORSKA WINDA DLA NIEPEŁNOSPRAWNYCH

Jak informuje uczelnia, dzięki realizacji projektu, osoby niepełnosprawne ruchowo będą miały dostęp do wszystkich kondygnacji budynku Muzeum Wojska w Białymstoku z 1939 roku. Przebudowa wnętrza muzeum nie jest możliwa. Władze miasta poprosiły więc o inspirację studentów.

"Dostępność dla osób niepełnosprawnych to główny cel, ale chodziło nam o stworzenie czegoś, co da wartość dodaną. Jeśli mamy robić inwestycję, zróbmy ją tak, by miasto było jeszcze ładniejsze" – powiedział dziekan Wydziału Architektury PB, dr hab. inż. Aleksander Asanowicz, cytowany w informacji prasowej na stronie Wydziału.

Zwycięska praca Jakuba Janucika i Sebastiana Bekiera zakłada dobudowanie do zabytkowej siedziby Muzeum Wojska bryły, z zewnątrz pokrytej stalą. Wewnątrz, oprócz windy, na wszystkich kondygnacjach znalazłyby się szklane półki – miejsce dodatkowej, wertykalnej ekspozycji.

Oprócz windy, studenci zaprojektowali nowy narożnik muzeum. Zdaniem Jakuba Janucika, warto, by to miejsce zostało podkreślone ciekawym budynkiem, który jednocześnie nie będzie ingerował w tę przestrzeń negatywnie.

Aby pomysł mógł zostać zrealizowany, potrzebna jest zmiana planu zagospodarowania tej części miasta. Jak ocenia zastępca prezydenta miasta Adam Musiuk, może to nastąpić najszybciej w ostatnim kwartale przyszłego roku - czytamy w prasowym komunikacie.

SZKLANA GALERIA NAD RZEKĄ BIAŁĄ

Inny student Wydziału Architektury PG Michał Sienkiewicz jest zwycięzcą ogólnopolskiego konkursu - „Dyplom z Archicadem”. Konkurs skierowany był do studentów architektury, architektury wnętrz, urbanistyki i architektury krajobrazu, którzy swoją pracę dyplomową tworzyli w programie graficznym Archicad. W tegorocznej, trzeciej edycji konkursu, oceniono 278 prac.

Wśród prac inżynierskich główną nagrodę zdobył projekt Michała Sienkiewicza „Galeria autorska” – koncepcja na zagospodarowanie bulwarów nad rzeką Białą w centrum Białegostoku. Projekt zakłada przebudowę skweru im. Tamary Sołoniewicz w Białymstoku w taki sposób, by nad rzeką Białą stanęła galeria autorska. Jej dach pełniłby funkcję ścieżki spacerowej.

"Chciałem stworzyć unikatowe miejsce sztuki pośród natury, ale w mieście. To jest rozwarstwiający się ciąg pieszy, można spacerować górą i dołem, można zatrzymać się, posiedzieć na specjalnych schodach, pokontemplować sztukę. Galeria jest szklana, bo zwiedzający nie mają do niej wchodzić, ale oglądać sztukę z zewnątrz, przy okazji spaceru" – wyjaśnia autor.

W opinii komisji konkursowej rozwiązanie jest odważne, dojrzałe i powściągliwe. Zdaniem jurorów, surowa i konserwatywna forma wpasowuje się w otoczenie, a koncepcja ukrycia budynku „nie tylko podnosi atrakcyjność miejsca, ale także nie wywołuje zbytniej ingerencji w istniejącej otoczeniu”.

Dr Robert Misiuk z Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej, promotor nagrodzonej pracy podkreśla, że wygrana w ogólnopolskim konkursie ułatwia start zawodowy. Prace studentów pojawiają się w sieci, zostają poddane opinii ekspertów.

W kategorii prac magisterskich zwyciężył Jakub Tajer z Politechniki Gdańskiej, autor projektu "Czahary - Centrum Dydaktyczne Poleskiego Parku Narodowego”.

Studenci z całej Polski projektujący w programie Archicad mogą wziąć udział w kolejnej, czwartej edycji konkursu „Dyplom z Archicadem”. Formularz elektroniczny zgłoszenia dostępny jest na stronie www.archicad.pl

PAP - Nauka w Polsce

kol/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022