Nauka dla Społeczeństwa

28.05.2023
PL EN
27.08.2020 aktualizacja 27.08.2020

Uniwersytet Warszawski i Polpharma Biologics zaczynają współpracę naukową i edukacyjną

Prof. Marcin Pałys, rektor Uniwersytetu Warszawskiego oraz Agnieszka Kosowska, dyrektor ds. prawnych i relacji zewnętrznych Polpharma Biologics; fot. materiały prasowe Prof. Marcin Pałys, rektor Uniwersytetu Warszawskiego oraz Agnieszka Kosowska, dyrektor ds. prawnych i relacji zewnętrznych Polpharma Biologics; fot. materiały prasowe

Wydział Biologii Uniwersytetu Warszawskiego i Polpharma Biologics zaczynają współpracę naukową i edukacyjną, która umożliwi studentom kierunku „biotechnologia” przygotowanie się do pracy w przemyśle biofarmaceutycznym. Umowę o współpracy podpisali przedstawiciele obu instytucji.

Przedstawiciele Uniwersytetu Warszawskiego oraz firmy Polpharma Biologics, zajmującej się rozwojem i wytwarzaniem leków biopodobnych oraz innowacyjnych leków biologicznych, podpisali 25 sierpnia list intencyjny dotyczący współpracy akademickiej, naukowej i technologicznej. Wspólne działania obejmować będą kształcenie specjalistów, którzy w przyszłości znajdą zatrudnienie w nowoczesnych laboratoriach takich, jakimi dysponuje np. Polpharma Biologics. Elementem współpracy będą też wspólne projekty badawcze oraz ubieganie się o środki na prowadzenie badań o przełomowym charakterze.

Prof. Marcin Pałys, rektor Uniwersytetu Warszawskiego podkreśla, że rozmowy na temat długofalowej współpracy pomiędzy UW a Polpharmą Biologics trwały od wielu miesięcy.

"Nasze wspólne działania będą obejmować zarówno dedykowane kształcenie wysokospecjalistycznej kadry, która zasili ośrodki badawcze Polpharmy, jak i współpracę przy projektach badawczych. Zamierzamy też wspólnie ubiegać się o środki na prowadzenie badań o przełomowym charakterze. A dla studentów i doktorantów UW umowa ta otwiera drogę do odbywania praktyk i poznania specyfiki pracy w nowoczesnych laboratoriach nastawionych na badania stosowane i rozwój innowacyjnych produktów. Myślę, że doświadczenia trwającej pandemii jasno pokazują, jak istotna jest umiejętność szybkiego przekładania osiągnięć naukowych na produkty mogące pomóc nam wszystkim” – mówi prof. Pałys cytowany w przesłanym PAP komunikacie.

„Podpisanie umowy i zawiązanie współpracy z Uniwersytetem Warszawskim to dla nas kolejny krok w tworzeniu platformy wymiany unikalnej wiedzy i doświadczeń. Biotechnologii nie da się nauczyć tylko z podręczników - podstawowym elementem są praktyczne doświadczenia w laboratorium i na linii produkcyjnej, a na tym nikt w Polsce nie zna się tak dobrze jak my. Dzielenie się tą wiedzą - zarówno na poziomie współpracy z ośrodkami naukowymi jak i poprzez programy stażowe traktujemy jako inwestycję w powstający niemal od zera sektor biotechnologii w Polsce” – mówi Agnieszka Kosowska, dyrektor ds. prawnych i relacji zewnętrznych Polpharma Biologics.

Współpraca Polpharmy Biologics z Uniwersytetem Warszawskim to kolejny krok w kierunku stworzenia wspólnej platformy wymiany wiedzy i doświadczeń między światem nauki i biznesu jak również rozwoju sposobu kształcenia wyspecjalizowanej kadry biotechnologicznej w Polsce i w Europie. Pierwsze efekty współpracy będzie można zobaczyć już wiosną 2021 roku - zapowiadają przedstawiciele firmy.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023