Nauka dla Społeczeństwa

02.03.2024
PL EN
20.08.2020 aktualizacja 21.08.2020

Resort nauki czeka na uwagi dot. zmian w NCBR

Źródło: Fotolia Źródło: Fotolia

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW) rozpoczyna prace nad nowelizacją ustawy o Narodowym Centrum Badań i Rozwoju. Do 11 września można nadsyłać uwagi dotyczące działania agencji.

"Nowelizacja stanowi odpowiedź na postulaty różnych środowisk, w szczególności przedsiębiorców, jednostek naukowych oraz inwestorów. To także realizacja zobowiązań artykułowanych wielokrotnie przez Kierownictwo MNiSW" - napisano na stronie resortu.

Ministerstwo zaprasza do wskazywania propozycji zmian w zakresie funkcjonowania NCBR, które pozwoliłyby usprawnić inwestowanie publicznych środków we wsparcie dla polskich wynalazców, badaczy, uczonych i przedsiębiorców.

"Jest to szczególnie istotne w obliczu kryzysu gospodarczego wywołanego pandemią COVID-19 oraz w dobie przygotowań do nowej perspektywy finansowej Unii Europejskiej na lata 2021-2027. Usprawnione funkcjonowanie NCBR pozwoli w sposób bardziej efektywny wykorzystać środki, które służyć powinny innowacyjności polskiego przemysłu i doskonałości polskiej nauki" - zaznacza MNiSW.

Zachęca, by zgłaszać propozycje w kategoriach: obsługa wnioskodawcy i beneficjenta; kontrola realizacji projektów; wybór projektów;

działanie NCBR jako agencji wykonawczej, w tym rola organów Centrum - Dyrektora oraz Rady NCBR; planowanie programów strategicznych.

MNiSW czeka na propozycje do 11 września 2020 roku.

"Przesłane przez państwa wskazówki zostaną wykorzystane zarówno do bieżącego usprawnienia funkcjonowania Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, jak i będą przyczynkiem do podjęcia prac legislacyjnych" - zapewnia resort nauki.

Szczegóły na stronie ministerstwa.

PAP - Nauka w Polsce

lt/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024