Testy odróżniające zakażenie koronawirusem i grypą są już w Wielkiej Brytanii

Kraków, 13.05.2020. Koronawirus w Polsce. Testy na obecność SARS-CoV-2 pobierane w mobilnym punkcie "Drive&Go-Thru"(łg/awol) PAP/Łukasz Gągulski
Kraków, 13.05.2020. Koronawirus w Polsce. Testy na obecność SARS-CoV-2 pobierane w mobilnym punkcie "Drive&Go-Thru"(łg/awol) PAP/Łukasz Gągulski

Stopniowo wprowadzane są zapowiadane wcześniej testy, pozwalające odróżnić zakażenie koronawirusem i grypą, a także innymi infekcjami układ oddechowego. W Wielkiej Brytanii są one obecnie walidowane. W przyszłym tygodniu trafią do domów opieki.

„BBC News” informuje, że test o nazwie LamPORE opracowali eksperci ośrodka Oxford Nanopore. Służą one do wykrywania koronawirusa SAR-CoV-2, ale można je wykorzystać także do odróżnienia zakażenia tym patogenem oraz innymi infekcjami układu oddechowego, w tym podobne objawiającą się grypą sezonową. Będą zatem szczególnie przydatne w okresie jesienno-zimowym, kiedy rozpocznie się sezon grypowy.

Prof. John Bell z Oxford University zapewnia, że nowe testy wykazują podobną czułość, jak obecnie stosowane testy laboratoryjne. W Wielkiej Brytanii są one teraz walidowane i przewiduje się, że w przyszłym tygodniu będą wprowadzone do domów opieki. Na wynik tych testów trzeba na razie czekać od jednego do dwóch dni, ale wkrótce badanie będzie trwało zaledwie 90 minut.

Według brytyjskiego ministerstwa zdrowia w ciągu kilku miesięcy w Wielkiej Brytanii będzie dostępnych 5,8 mln testów odróżniających zakażenie koronawirusem i grypą. Pierwszy milion tych badań będzie gotowych w przyszłym tygodniu.

Nad podobnym testem pracują także inne firmy. Dr n. med. Wojciech Lemski z Roche Diagnostics Polska powiedział podczas zorganizowanego w naszym kraju webinarium „Jak powinna wyglądać diagnostyka SAR-CoV-2, by była skuteczna”, że jego firma opracowała tekst pozwalający odróżnić zakażenie wywołane koronawirusem oraz wirusem grypy sezonowej typu A i B.

Według specjalisty test ten w Polsce będzie prawdopodobnie dostępny jesienią, kiedy rozpocznie się sezon grypowy. Eksperci ostrzegają, że w tym okresie zakażenia wywołane przez SARS-CoV-2 mogą się nałożyć na infekcje powodowane przez grypę sezonową. Obydwa zakażenia trudno odróżnić na podstawie jedynie objawów, szczególnie w początkowej fazie rozwoju.

Wywoływana przez koronawirusa choroba COVID-19 oraz grypa sezonowa podobnie się rozprzestrzeniają, czyli drogą kropelkową. Mogą się też podobnie objawiać: gorączką (powyżej 38 st. C), kaszlem, a także bólami mięśniowymi i ogólnym zmęczeniem. Jedynym wyraźnym objawem odróżniającym COVID-19 od grypy sezonowej jest duszność (spłycenie oddechu), ale na ogół występuje ona w późniejszym, bardziej zaawansowanym stadium choroby. (PAP)

Autor: Zbigniew Wojtasiński

zbw/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    W Pacyficznej Plamie Śmieci gromadzi się plastik z całego świata

  • Fot. Adobe Stock

    Antybakteryjny hydrożel przywraca skuteczność antybiotyków

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera