Nauka dla Społeczeństwa

24.09.2023
PL EN
29.07.2020 aktualizacja 29.07.2020

Antybiotyki wpływają na zachowania społeczne myszy

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Kuracja antybiotykowa na wczesnym etapie życia zakłóca działanie szlaków sygnalizacyjnych regulujących zachowania społeczne i odczuwanie bólu u myszy – wynika z badań opublikowanych w piśmie „BMC Neurosceince”.

Naukowcy z Uniwersytetu Oksfordzkiego badali wpływ zaburzenia równowagi mikrobiomu jelitowego w wyniku antybiotykoterapii na pracę mózgu młodych myszy. Okazało się, że po zastosowaniu antybiotyków u gryzoni zmniejszyła się ekspresja receptorów regulujących sygnalizację w korze czołowej mózgu związana z wydzielaniem endorfin, oksytocyny i wazopresyny, tj. neuroprzekaźników wpływających na emocje i zachowania społeczne.

„Zmniejszona aktywność tych szlaków wyjaśnia zmiany w zachowaniu gryzoni po antybiotykoterapii. Z poprzednich badań wiemy, że zaburzona równowaga mikrobiomu ma wpływ na zachowania społeczne gryzoni. Choć w przypadku badanych zwierząt dawka antybiotyków była wysoka, wyniki wskazują na negatywne trwałe działanie tych leków na mózg w fazie rozwoju” – mówi autorka analizy dr Katerina Johnson.

Badacze dodają, że mikrobiom jelitowy odgrywa także rolę w regulacji bólu. Te wyniki wskazują, że może odbywać się to poprzez wpływ na wydzielanie endorfin.(DOI: 10.1186/s12868-020-00583-3). (PAP)

koc/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023