Nauka dla Społeczeństwa

18.08.2022
PL EN
17.07.2020 aktualizacja 17.07.2020

W Karpatach 12 orłów przednich opuści gniazda

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

12 młodych orłów przednich w lipcu opuści gniazda w Karpatach; cztery w Beskidzie Niskim, trzy w Górach Sanocko-Turczańskich, po dwa w Bieszczadach i Beskidzie Żywieckim oraz jeden w Beskidzie Sądeckim.

Jak powiedział w czwartek PAP dr Marian Stój z Komitetu Ochrony Orłów, "lęgi w tym roku można uznać za jedne z najlepszych".

"Tegoroczne udane lęgi u orłów przednich są rezultatem łagodnej zimy, czego efektem była dobra kondycja dorosłych ptaków wchodzących w okres rozrodu oraz sprzyjająca pogoda na wiosnę, a także zasobność łowisk w pokarm" - wyjaśnił dr Stój.

Przyrodnik zaznaczył, że "szczególnie korzystne były miesiące od marca do maja, czyli w okresie wysiadywania jaj, klucia się piskląt i wychowu młodych w pierwszych tygodniach ich życia".

Młode orły przednie z gniazd wylecą w drugiej połowie lipca. W ubiegłym roku w Karpatach gniazda opuściło 10 młodych orłów, a dwa lata temu tylko 3. Natomiast w 2017 roku aż 16.

Orły przednie składają jedno lub dwa jaja w trzeciej dekadzie marca, wysiadywania trwa ok. 40 dni. W zdecydowanej większości przypadków odchowują tylko jedno pisklę; jeśli wykluje się dwa, to silniejsze z nich eliminuje słabszego osobnika. "Rodzice nie ingerują w rywalizację potomstwa" - przypomniał dr Stój.

W Polsce żyje ok. 35 par orłów przednich, najwięcej - ponad 30 par - w Karpatach, a przede wszystkim w Górach Sanocko-Turczańskich, Bieszczadach i Beskidzie Niskim. Poza Karpatami można je spotkać - choć zdecydowanie rzadziej - na Wybrzeżu Bałtyckim np. w Słowińskim Parku Narodowym.

Gniazda orłów przednich znajdują się w miejscach trudno dostępnych; w koronach wysokich drzew lub na półkach skalnych.

Długość jego ciała przekracza 80 cm, a rozpiętość skrzydeł wynosi 2 metry. Żywi się głównie ssakami, ptakami i gadami. Poluje m.in. na zające, młode sarny, lisy, kuny, łasice, gronostaje, gryzonie, sowy, kruki, myszołowy, zaskrońce i żmije. Czasami może też upolować kota lub kurę domową. Orły przednie nie gardzą również padliną. Pikując w locie, ptaki osiągają prędkość do 160 km/godz.(PAP)

Autor: Alfred Kyc

kyc/ dki/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022