Nauka dla Społeczeństwa

05.06.2023
PL EN
13.07.2020 aktualizacja 13.07.2020

Opole/Politechnika Opolska rozbudowuje swoje centrum badawcze

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Politechnika Opolska rozbudowuje Centrum Projektowe Fraunhofera dla Zaawansowanych Technologii Lekkich. Wartość całego projektu to 8,5 mln złotych, z czego 6,3 mln zł stanowić będą dotacje unijne.

Jak poinformowało biuro prasowe opolskiego urzędu marszałkowskiego, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego samorząd przekaże Politechnice Opolskiej wsparcie w wysokości 6,3 mln złotych na budowę nowoczesnego Centrum Projektowego Fraunhofera dla Zaawansowanych Technologii Lekkich.

Nowa jednostka badawczo-naukowa uczelni będzie prowadziła badania zarówno pod kątem naukowo-dydaktycznym, jak i na potrzeby przemysłu. W tym celu zakupione zostaną m.in. komory starzeniowe i mikroskopy pozwalające na badanie zużycia różnego rodzaju materiałow w kontrolowanych warunkach. Szczególną uwagę naukowcy chcą poświęcić technologiom materiałów lekkich wykrzystywanych m.in. w przemyśle motoryzacyjnym i lotniczym.

Anna Król z Centrum Zaawansowanych Technologii Lekkich podkreśla, że to wymóg współczesnych trendów związanych z ochroną środowiska.

"Przemysł obecnie jest nastawiony na materiały hybrydowe i kompozytowe. W jednym produkcie mamy połączenie tworzyw sztucznych, metali, włókien. Musimy poznać, jak wpływają one na nasze środowisko. W centrum będziemy poznawać ich właściwości" - wyjaśnia Król.

Według planów uczelni, skompletowanie wyposażenia i rozbudowa laboratoriów uczelni będzie trwało maksymalnie dwa lata. 

PAP - Nauka w Polsce, Marek Szczepanik

masz/ itm/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023