Powolne huragany spowodują więcej zniszczeń

Fot. EPA/DARREN ABATE  25.08.2017
Fot. EPA/DARREN ABATE 25.08.2017

Wraz z ocieplaniem się klimatu huragany będą przemieszczały się wolniej, co spowoduje większe zniszczenia – informuje pismo „Science Advances”.

Przykładem może być huragan Harvey z roku 2017, który osiągnął 4 kategorię w skali Saffira-Simpsona i wyrządził najdotkliwsze w historii USA straty materialne (szacowane na ponad 125 miliardów USD). Związane z nim powodzie dotknęły setki tysięcy gospodarstw domowych i zmusiły do opuszczenia domostw ponad 30 tys. osób. Przez 4 dni w rejonie Houston spadło ponad 1000 mm deszczu. Liczba ofiar śmiertelnych przekroczyła 60.

Jedną z przyczyn, dla których straty były tak duże, była niezwykle mała prędkość przemieszczania się huraganu - pozostawał na tym samym obszarze przez kilka dni.

Także huragan Florence z roku 2018 i huragan Dorian z 2019 r były powolne. Dlatego naukowcy sugerują, że zmiany klimatu zwiększają prawdopodobieństwo powolnych huraganów. Jak wskazują modele klimatyczne, wraz z ociepleniem klimatu pojawi wiele wolno poruszających się cyklonów tropikalnych. Wolno poruszającemu się cyklonowi tropikalnemu towarzyszą znacznie obfitsze miejscowe opady, niż w przypadku szybko poruszającej się burzy o podobnej wielkości i sile. Wiatr może powodować znaczniejsze szkody, ponieważ dłużej wywiera niszczące działanie

Dr Gan Zhang z Princeton University oraz jego współpracownicy przeprowadzili około 100 wysokiej rozdzielczości symulacji zachowania tropikalnych cyklonów w trzech typach warunków: takich jak w latach 1950–2000, w podobnych do obecnych, a także dla różnych przyszłych scenariuszy.

W warunkach globalnego ocieplenia zaobserwowali wyraźne spowolnienie huraganów z powodu przesunięcia w kierunku północnym zachodnich wiatrów na średnich szerokościach geograficznych. To właśnie te wiatry przemieszczają cyklony i określają, jak szybko się poruszają.

Jak przewiduje Zhang, wzrośnie ryzyko ekstremalnych powodzi, które między innymi mogą niszczyć tamy i rozprzestrzeniać zanieczyszczenia z fabryk i gospodarstw. Inne badania sugerują, że ocieplenie spowoduje, że cyklony tropikalne staną się silniejsze, wytwarzając więcej opadów deszczu i nasilając się szybciej – co da ludziom mniej czasu na przygotowanie - oraz wpływając na obszary większe niż wcześniej.(PAP)

Autor: Paweł Wernicki

pmw/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    UNICEF: w ciągu ostatnich 50 lat szczepionki uratowały życie ponad 150 mln osób

  • Fot. Adobe Stock

    Kosmicznemu Teleskopowi Hubble'a stuknęło 35 lat

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera