Przyłbice od fizyków dla medyków

Fot. Wydział Fizyki UW/ Makerspace UW.
Fot. Wydział Fizyki UW/ Makerspace UW.

Wolontariusze z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego tworzą na drukarkach 3D lekarskie przyłbice - przezroczyste, lekkie, elastyczne i odporne na uszkodzenia. Internauci mogą wesprzeć tę produkcję.

Przyłbice ochronne to obowiązkowy element wyposażenia służb medycznych. Musi nosić je każdy, kto ma bezpośredni kontakt z osobami zakażonymi koronawirusem. Naukowcy, studenci i doktoranci – w ramach akcji „Materiały dla medyków” produkują takie przyłbice w pracowni Makerspace@UW. Zaczynali od 24 sztuk dziennie, teraz drukują po 300. Wydrukowali już niemal 2500 przyłbic i obdarowali nimi ponad 60 instytucji medycznych. Materiały zostały przekazane do szpitali, w tym do szpitalnych oddziałów ratunkowych, oraz domów opieki w różnych miejscach w Polsce - poinformowała uczelnia.

W drukarkach powstają opaski, do których osobno dołączana jest wykonana z tworzywa sztucznego przesłona ochronna, wycinana na ploterze. Elementy przyłbic można czyścić zwykłymi środkami myjącymi oraz dezynfekować roztworami etanolu i promieniowaniem UV bez utraty właściwości.

"Nasza akcja osiąga powoli rozmiary małego przedsiębiorstwa. Na początku akcji myśleliśmy o 24 przyłbicach dziennie – teraz możemy produkować ich 300 – mówi prof. Andrzej Wysmołek z Wydziału Fizyki UW, koordynator przedsięwzięcia. - Osoby zaangażowanie w akcję pracują w systemie zmianowym. Zespół przykłada szczególną wagę do sposobu przekazywania elementów do kolejnych etapów pracy, dezynfekcji pomieszczeń oraz środków ochrony osobistej. Dbamy o to, żeby nasi wolontariusze pracowali w warunkach, które nie narażają ich zdrowia".

Działalność zespołu z Wydziału Fizyki UW rozwija się dzięki wsparciu firmy AVIVA. W ramach tej współpracy naukowcy korzystają z 10 dodatkowych drukarek 3D. Obecnie naukowcy wykorzystują 19 drukarek Prusa i3 Mk3, które dziennie są w stanie wyprodukować ponad 300 uchwytów do przyłbic, zużywając 19 rolek filamentu.

Zespół zachęca zainteresowane osoby i instytucje do współpracy. Akcję można wesprzeć poprzez dostarczenie elementów do produkcji lub przekazanie funduszy na zakup materiałów. Produkcję przyłbic może wesprzeć każdy - albo poprzez zakup filamentu do drukarki 3D na której drukowane są elementy przyłbic albo przez wsparcie finansowe na zakup innych materiałów np. folii PET.

Więcej informacji - tutaj.

PAP - Nauka w Polsce

kol/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    UJ buduje teleskop kosmiczny, żeby badać pochodzenie ziemskiej wody

  • Fot. Adobe Stock

    Badaczki: nowa platforma ma pomóc wspierać zdrowie psychiczne migrantów i uchodźców w UE

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera