Bakteriobójcza obróbka powierzchni miedzi

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Nowa metoda laserowej obróbki może nadać miedzianej powierzchni zdolność do natychmiastowego zabijania bakterii – informuje pismo “Advanced Materials Interfaces”.

Chorobotwórcze bakterie mogą przeżyć na powierzchni przedmiotów takich, jak klamki czy poręcze, wiele dni. Dlatego dobrze byłoby, gdyby powierzchnie te zabijały je natychmiast.

Właściwości bakteriobójcze wykazują między innymi miedź i srebro, jednak ich gładka powierzchnia stosunkowo trudno wchodzi w reakcje chemiczne i bakterie giną dopiero po paru godzinach.

Inżynierowie z Purdue University opracowali jednoetapową laserową metodę nadawania powierzchni miedzi szorstkiej tekstury, dzięki której nawet oporne na antybiotyki “superbakterie” (MRSA) zabijane są natychmiast.

Metoda nie jest jeszcze dostosowana do niszczenia wirusów takich jak SARS-CoV-2 odpowiedzialny za pandemię COVID-19, ponieważ wirusy są znacznie mniejsze, niż bakterie.

Trwają próby zastosowania nowej technologii na powierzchniach innych metali i polimerów, które są stosowane w celu zmniejszenia ryzyka wzrostu bakterii i tworzenia biofilmu na wyrobach medycznych takich, jak takich jak implanty ortopedyczne lub opatrunki na rany przewlekłe.

Nadanie powierzchni implantów właściwości przeciwdrobnoustrojowych może zapobiec rozprzestrzenianiu się infekcji i oporności na antybiotyki, ponieważ antybiotyki nie będą potrzebne do zabijania bakterii na powierzchni implantu.

Technika może mieć zastosowanie także w przypadku innych stopów metali, o których wiadomo, że również mają właściwości przeciwdrobnoustrojowe.

Stosowane w przeszłości nanomateriałowe powłoki przeciwdrobnoustrojowe były podatne na wymywanie i potencjalnie toksyczne dla środowiska.

Laserowe teksturowanie nie tylko poprawia bakteriobójczość, ale także sprawia, że powierzchnia jest bardziej hydrofilowa (łatwiej daje się zwilżać). W przypadku implantów ortopedycznych taka powierzchnia umożliwia mocniejsze połączenie komórek kostnych, co poprawia integrację implantu z kością. Twórcy nowej powłoki zaobserwowali ten efekt w przypadku komórek tkanki łącznej - fibroblastów.

Zdaniem autorów ze względu na prostotę i skalowalność opracowanej przez nich techniki można ją łatwo włączyć w istniejące procesy produkcyjne wyrobów medycznych. (PAP)

Autor: Paweł Wernicki

pmw/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • EPA/CJ GUNTHER 02.04.2025

    USA/ Administracja Trumpa obcina Harvardowi kolejne 450 mln dolarów

  • Fot. Adobe Stock

    ESA przedstawia Program Bezpieczeństwa Kosmicznego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera