Nauka dla Społeczeństwa

25.04.2024
PL EN
11.04.2020 aktualizacja 11.04.2020

Potencjalna szkodliwość chlorochiny i hydroksychlorochiny w leczeniu COVID-19

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Chlorochina i hydroksychlorochina są stosowane w leczeniu i zapobieganiu COVID-19, mimo słabych dowodów na ich skuteczność. Lekarze i pacjenci powinni być świadomi potencjalnie poważnych działań niepożądanych tych leków – wynika z badania przeglądowego na łamach Canadian Medical Association Journal (CMAJ).

„Lekarze i pacjenci powinni zdawać sobie sprawę z kilku rzadkich, ale potencjalnie zagrażających życiu działań niepożądanych chlorochiny i hydroksychlorochiny” - ostrzega dr David Juurlink z Oddziału Farmakologii Klinicznej i Toksykologii Sunnybrook Health Sciences Center.

Do potencjalnych działań niepożądanych należą zaburzenia rytmu serca, obniżenie poziomu cukru we krwi (hipoglikemia) czy objawy neuropsychiatryczne, takie jak pobudzenie, splątanie, omamy i paranoja. Możliwe są interakcje z innymi lekami, Problem stanowi również zmienność metaboliczna - niektóre osoby słabo metabolizują chlorochinę i hydroksychlorochinę, a niewielki procent metabolizuje je szybko, co wpływa na odpowiedź na leczenie.

Chlorochina i hydroksychlorochina są bardzo toksyczne w przypadku przedawkowania - mogą powodować drgawki, śpiączkę i zatrzymanie akcji serca.

Skutkiem pochopnego stosowania hydroksychlorochiny mogą być niedobory tego leku na rynku. Osoby które przyjmują hydroksychlorochinę w celu leczenia zaburzeń autoimmunologicznych (takich jak reumatoidalne zapalenie stawów, toczeń i inne choroby przewlekłe), mogą mieć problemy z dostępem do tego leku.

Autorzy przeglądu badań zwracają uwagę na niską jakość dowodów sugerujących, że takie leczenie może być korzystne u pacjentów z COVID-19. Jak ostrzegają, możliwe jest, że leczenie to może pogorszyć przebieg choroby.

„Pomimo optymizmu (czasem nawet entuzjazmu) dla potencjału chlorochiny lub hydroksychlorochiny w leczeniu COVID-19, niewiele uwagi poświęcono możliwości, że leki mogą negatywnie wpływać na przebieg choroby”, mówi dr Juurlink. „Dlatego potrzebujemy lepszej bazy dowodów przed rutynowym stosowaniem tych leków w leczeniu pacjentów z COVID-19”.(PAP)

Autor: Paweł Wernicki

pmw/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024