
Toksyczne leki stosowane w chemioterapii nowotworów mogą niekorzystnie oddziaływać na środowisko naturalne – informuje pismo "Environmental Toxicology and Chemistry”.
Podawane pacjentom leki przeciwnowotworowe są przez nich wydalane i trafiają do ścieków. Typowe oczyszczalnie nie radzą sobie z nimi zbyt dobrze.
Przegląd piśmiennictwa opublikowany na łamach „Environmental Toxicology and Chemistry” wskazuje, że bardzo niewiele badań scharakteryzowało działanie środków przeciwnowotworowych uwalnianych do środowiska wodnego.
Autorzy podkreślili, że w przypadku setek środków przeciwnowotworowych na późnym etapie rozwoju klinicznego niezbędne jest zrozumienie toksyczności tych związków w środowisku wodnym w celu opracowania odpowiednich regulacji.
„Globalna populacja starzeje się, a leki zwalczające nowotwory wykrywane są w sieciach wodno-kanalizacyjnych. Jako społeczność naukowa musimy być proaktywni i identyfikować potencjalne luki w naszej wiedzy dotyczące konsekwencji narażenia organizmów wodnych na leki przeciwnowotworowe” - powiedział współautor, prof. Christopher J. Martyniuk z University of Florida. (PAP)
Autor: Paweł Wernicki
pmw/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.