
Przygotowywanie i przedstawianie szefowi resortu nauki informacji o sytuacji epidemicznej wywołanej zachorowaniami na COVID-19 i rekomendacji w tym zakresie - to wybrane zadania powołanego przez MNiSW zespołu doradczego ds. zapobiegania, przeciwdziałania i zwalczania COVID-19.
W skład zespołu wchodzi kilkanaścioro naukowców pod kierunkiem biologa i biochemika, prezesa Fundacji na rzecz Nauki Polskiej prof. Marcina Żylicza. Wśród członków zespołu znaleźli się m.in. prezes PAN prof. Jerzy Duszyński, biolog prof. Janusz Bujnicki, biochemik dr Małgorzata Kęsik-Brodecka i wirusolog prof. Krystyna Bieńkowska-Szewczyk.
Z zarządzenia ministra nauki i szkolnictwa wyższego Jarosława Gowina wynika, że do zadań zespołu należy w szczególności: przygotowywanie i przedstawianie szefowi resortu nauki informacji o sytuacji epidemicznej wywołanej zachorowaniami na COVID-19 i rekomendacji w tym zakresie; przygotowywanie i przedstawianie ministrowi informacji o badaniach naukowych związanych z epidemią wywołaną zachorowaniami na COVID-19; analizowanie potrzeb związanych ze wspieraniem prowadzonych w Polsce badań naukowych dotyczących wirusa SARS-CoV-2 oraz przedstawianie rekomendacji w tym zakresie.
Jak czytamy w zarządzeniu, przewodniczący zespołu może zaprosić na posiedzenia osoby, których kwalifikacje, wiedza lub doświadczenie mogą być przydatne w pracach tego gremium. Zespół został powołany 25 marca.
W czwartkowym wywiadzie dla PAP Jarosław Gowin powiedział, że w jego resorcie działa kilka zespołów wybitnych uczonych, którzy pracują nad rekomendacjami dotyczącymi zarówno kierunku badań epidemiologicznych czy wirusologicznych, jak i zmian w obszarze gospodarki i administracji państwowej czy samorządów. "Te ekspertyzy wkrótce przedstawię Radzie Ministrów" - zapowiedział wicepremier.
PAP - Nauka w Polsce
szz/ ekr/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.