
Powstające w Centrum Kliniczno-Dydaktycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi laboratorium mające wykonywać badania koronawirusa dostanie od łódzkiego Bionanoparku sześć specjalistycznych urządzeń medycznych - poinformowali na konferencji prasowej prezydent Łodzi Hanna Zdanowska i prezes Bionanoparku Marek Cieślak.
Spółka Bionanopark, którego udziałowcami są głównie Miasto Łódź i Województwo Łódzkie, na specjalnych warunkach użyczyła Centrum Kliniczno-Dydaktycznemu (CKD) Uniwersytetu Medycznego w Łodzi (UM) 6 specjalistycznych urządzeń medycznych znacznej wartości - poinformowała prezydent Łodzi Hanna Zdanowska podczas piątkowej konferencji prasowej.
"Bardzo się cieszę, że mogliśmy wspomóc łódzką służbę zdrowia, bo przecież z tych testów będą korzystali wszyscy - osoby, które potencjalnie mogły zostać zarażone wirusem lub są na kwarantannie" - powiedziała Zdanowska.
Prezes łódzkiego Bionanoparku Marek Cieślak oświadczył, że jego spółka zrobi wszystko, aby ograniczyć występowanie wirusa SARS–CoV-2. "To sytuacja bez precedensu. Dlatego postanowiliśmy zatrzymać własne projekty i użyczyć sprzęt laboratoryjny tam, gdzie może ratować ludzkie zdrowie i życie - podkreślił prezes Cieślak.
Jak poinformowały władze Bionanoparku, do nowego laboratorium CKD UM trafią m.in.: termocyklery, termowytrząsarki oraz miniwirówki.
Dotychczas urządzenia znajdowały się w Laboratorium Medycyny Spersonalizowanej Bionanoparku. Aparatura jest już gotowa do pracy, została podłączona i skonfigurowana pod nadzorem Dariusza Jarycha pracownika naukowo-badawczego Bionanoparku.
Nowe laboratorium CKD UM w Łodzi, które będzie wykonywać badania niezbędne w diagnostyce koronawirusa, rozpocznie pracę w poniedziałek 23 marca.
PAP - Nauka w Polsce, Hubert Bekrycht
hub/ krap/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.