Prof. Tomasz Szczepański wybrany na rektora Śląskiego Uniwersytetu Medycznego

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Wybitny hematolog dziecięcy i obecny prorektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach prof. Tomasz Szczepański został w czwartek wybrany na rektora tej uczelni. Wśród swoich celów wymienia m.in. starania o prestiżowy status uczelni badawczej.

Funkcję rektora uczelni na kadencję 2020-2024 powierzyło mu podczas czwartkowych wyborów Uczelniane Kolegium Elektorów. Do głosowania uprawnionych było 586 elektorów. 484 elektorów oddało głosy, w tym 308 zagłosowało na prof. Tomasza Szczepańskiego, a 176 na jego kontrkandydata prof. Andrzeja Więcka. 21 osób nie oddało głosów.

Ze względu na obecną sytuację sanitarno-epidemiczną wybory zostały przeprowadzone przy użyciu systemu elektronicznego. Społeczność akademicka mogła śledzić transmisję z wyborów na kanale SUM YouTube. Ustępujący rektor prof. Przemysław Jałowiecki podziękował kandydatom za udział w wyborach i pogratulował wygranej profesorowi Tomaszowi Szczepańskiemu.

"Mam głębokie przekonanie, że rektor winien być osobą, która łączy, a nie dzieli, człowiekiem, który nie reprezentuje interesów żadnego z wydziałów uniwersytetu, poświęcając się codziennej pracy dla dobra ogółu, kimś, kto nie opowiada się za jakąkolwiek grupą interesów, starając się obiektywnie i racjonalnie znajdować wspólny mianownik dla różnorodności" – oświadczył jeszcze podczas kampanii prof. Szczepański.

Wśród swoich priorytetów wskazuje m.in. wzmocnienie pozycji Śląskiego Uniwersytetu Medycznego jako liczącego się ośrodka naukowego w Europie, działania na rzecz budowy silnej bazy klinicznej, wprowadzenie wielkoskalowych technologii, nowoczesnej administracji i dążenie do tego, by uniwersytet został w przyszłości uczelnią badawczą.

Prof. Tomasz Szczepański to lekarz pediatra, onkolog i hematolog, kierownik Katedry i Kliniki Pediatrii, Hematologii i Onkologii Dziecięcej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego i prorektor ds. Nauki SUM w latach 2016-2020. Członek Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego (od 1994 r., członek zarządu głównego od 2007 r.), Polskiego Towarzystwa Hematologów i Transfuzjologów, Polskiego Towarzystwa Onkologii i Hematologii Dziecięcej ( od 2016 r. - przewodniczący Zarządu Głównego od 2016 r.), a także European Haematology Association (od 1996), American Society of Hematology (od 2000), International Society of Paediatric Oncology (SIOP, od 2007; Członek Zarządu Głównego SIOP Europe od 2019).

Jest członkiem Rady Honorowej działającej na rzecz dzieci z chorobą nowotworową Fundacji "Iskierka". Od 2018 r. wchodzi w skład działającego w Ministerstwie Zdrowia zespołu ds. opracowania koncepcji organizacji i funkcjonowania Narodowego Instytutu Onkologii. Został powołany do Zespołu ds. Narodowej Strategii Onkologicznej, utworzonego w maju 2019 r.

Laureat wielu nagród i wyróżnień, m.in. nagrody Prezesa Rady Ministrów za rozprawę habilitacyjną, czterokrotnie indywidualnej nagrody ministra zdrowia za osiągnięcia naukowe, nagrody im. Tomasza Jakuba Michalskiego, nagrody Stevena Hogendijk "Bataafsch Genootschap der Proefondervindelijke Wijsbegeerte" (za najlepszą medyczną rozprawę w l. 2002–2003). Był nominowany do Editorial Board czasopisma "Leukemia".

W pracy naukowej prof. Tomasz Szczepański koncentruje się na zagadnieniach dotyczących: immunologii, biologii molekularnej i diagnostyki ostrych białaczek, ze szczególnym uwzględnieniem m.in. immunodiagnostyki białaczek i chłoniaków u dzieci, minimalnej choroby resztkowej w białaczkach u dzieci, diagnostyki molekularnej w hematologii onkologicznej, ostrej białaczki limfoblastycznej u niemowląt, regeneracji szpiku kostnego po chemioterapii i oporności wielolekowej w białaczkach u dzieci.

Jego hobby to turystyka, zbieranie grzybów i słuchanie muzyki rockowej.(PAP)

autorka: Anna Gumułka

lun/ mok/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 14.06.2023. Rektor Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu, prof. dr. hab. n. med. Piotr Ponikowski PAP/Sebastian Borowski

    Wrocław/ Prof. Piotr Ponikowski najwyżej notowanym polskim naukowcem w dziedzinie medycyny

  • Źródło: Wydział Chemii UW

    Chemiczka z UW laureatką grantu MIT-Poland Lockheed Martin Seed Fund

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera