Nauka dla Społeczeństwa

06.07.2022
PL EN
27.02.2020 aktualizacja 27.02.2020

W piątek poznamy najlepszych Popularyzatorów Nauki

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

W piątek poznamy laureatów 15. edycji konkursu Popularyzator Nauki, organizowanego przez serwis PAP Nauka w Polsce i MNiSW. Wyniki konkursu, w którym nagradzani są naukowcy, animatorzy, zespoły, instytucje i media, zostaną ogłoszone w Warszawie podczas gali z udziałem ministra nauki Jarosława Gowina.

Popularyzator Nauki to najstarszy w Polsce konkurs, w którym nagradzani są uczeni, ludzie mediów, instytucje oraz społecznicy, których pasją jest dzielenie się wiedzą i odsłanianie tajemnic współczesnej nauki w sposób przystępny dla każdego. Organizatorami konkursu są serwis Nauka w Polsce PAP oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Do 15. edycji konkursu zakwalifikowało się 109 zgłoszeń. Spośród nich kapituła wybiera laureata Nagrody Głównej, a także przyznaje nagrody w pięciu kategoriach: naukowiec, animator, zespół, instytucja i media. Może też przyznać dwa wyróżnienia. Z kolei redakcja serwisu Nauka w Polsce, jak co roku, przyznaje pozaregulaminową nagrodę im red. Tomasza Trzcińskiego za wzorcową politykę informacyjną.

"Bez popularyzatorskiej pasji wielu osób nigdy nie będziemy w stanie jako społeczeństwo podejmować w pełni świadomych decyzji o tak ważnych dla nas sprawach jak przyszłość energetyki, znaczenie przestrzegania prywatności danych, zakres dopuszczalności organizmów zmodyfikowanych genetycznie, terapeutyczny potencjał komórek macierzystych czy konsekwencje religijnej ortodoksji. Nasi laureaci, uczeni i przedstawiciele mediów, to ludzie otwierający przed nami pasjonujący i tak ważny dla naszej przyszłości świat współczesnej nauki" - powiedział przewodniczący kapituły konkursu prof. Michał Kleiber.

Dodał, że społeczeństwa nierozumiejące istoty współczesnych osiągnięć nauki nie są w stanie skutecznie konkurować w dynamicznie rozwijającym się świecie.

Finalistów i zwycięzców wskazuje jury złożone z naukowców, dziennikarzy i popularyzatorów, m.in. laureatów i wyróżnionych we wcześniejszych edycjach konkursu Popularyzator Nauki.

Listę finalistów 15. edycji konkursu można znaleźć na tej stronie internetowej. 

W skład kapituły konkursu Popularyzator Nauki 2019 weszli naukowcy, dziennikarze i popularyzatorzy, przedstawiciel resortu nauki i redakcji serwisu Nauka w Polsce, m.in. prof. Michał Kleiber – jeden z inicjatorów konkursu, wiceprezes Europejskiej Akademii Nauk i Sztuk wieloletni prezes PAN, b. minister nauki i informatyzacji; dr hab. Sebastian Skuza – wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego; prof. Magdalena Fikus – współorganizatorka warszawskiego Festiwalu Nauki; Robert Firmhofer – dyrektor Centrum Nauki Kopernik.

Wśród dotychczasowych laureatów konkursu są m.in.: filozof przyrody ks. prof. Michał Heller, neurobiolog prof. Jerzy Vetulani, autor telewizyjnych programów Wiktor Niedzicki, dziennikarz Tomasz Rożek, popularyzator astronomii Karol Wójcicki, twórcy portalu "Nauka o klimacie", a także instytucje takie jak Centrum Nauki Kopernik, Polska Akademia Dzieci czy Instytut Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego. 

PAP - Nauka w Polsce

lt/ zan/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022