Nauka dla Społeczeństwa

26.03.2023
PL EN
10.02.2020 aktualizacja 10.02.2020

Wielki finał International Natural Sciences Tournament (INST) - w Warszawie

Źródło: Fotolia Źródło: Fotolia

Do wtorku 11 lutego na UW trwa wielki finał INST International Natural Sciences Tournament. W tym czasie studenci chemii, biologii, fizyki, medycyny i kierunków technicznych szukają rozwiązań dla problemów naszych czasów.

Konkurs, który ruszył w piątek (7 lutego), organizowany jest przez organizację non-profit International Natural Sciences Tournament MTU oraz Wydział Chemii Uniwersytetu Warszawskiego.

Celem wydarzenia jest nawiązanie współpracy między uczestnikami, naukowcami, przedstawicielami przemysłu oraz firm prowadzących badania naukowe. INST co roku gromadzi studentów chemii, biologii, fizyki, medycyny oraz kierunków technicznych, by dać im możliwość pochylenia się nad rozwiązaniami aktualnych problemów naszych czasów. Celem wydarzenia jest nawiązanie współpracy między uczestnikami, naukowcami, przedstawicielami przemysłu oraz firm prowadzących badania naukowe.

Przez cztery dni uczestnicy przedstawią rozwiązania zagadnień z dziedziny chemii, fizyki i biologii dotykające aktualnych problemów. Równolegle drużyny będą miały za zadanie bronić swoich prac w toku dyskusji naukowej. Organizatorzy przygotowali dla zespołów dwanaście zadań, niektóre z nich będą bezpośrednio dotyczyć Polski. Przykładowo, trzeba będzie rozstrzygnąć problem ogrzewania domów jednorodzinnych zmniejszając wpływ wykorzystywania technologii spalania węgla na powstawanie smogu. Inne zadanie będzie polegało na znalezieniu ekonomicznego rozwiązania chroniącego Morze Bałtyckie przed wyciekiem ropy z baków tankowca “Franken”, zatopionego na dnie Zatoki Gdańskiej.

Rozwiązania zespołów oceniane będą przez trzydziestu przedstawicieli uczelni publicznych, organizacji naukowych i organizacji non-profit z Polski, Portugalii, Niemiec, Łotwy, Holandii, Bułgarii, Rosji, Ukrainy i Arabii Saudyjskiej.

"INST to dla studentów znakomita okazja do wykorzystania ich wiedzy w rozwiązywaniu praktycznych problemów naukowych oraz związanych z przemysłem i środowiskiem. Rozwiązania zaproponowane przez uczestników konkursu mogą przyczynić się do wytyczenia nowych kierunków rozwoju i innowacji, które w przyszłości mogą uczynić świat lepszym. To wielka przyjemność dla Uniwersytetu Warszawskiego i Wydziału Chemii, by gościć tak inteligentnych i kreatywnych młodych ludzi, którzy chcą wyjść poza standardy programów naukowych, poszerzyć swoją wiedzę i horyzonty oraz rozwijać umiejętności społeczne i językowe" — mówi dr Marta Fiedoruk-Pogrebniak, przewodnicząca lokalnego komitetu organizacyjnego.

Zmagania odbywają się na całym świecie od 2010 r. W Polsce konkurs odbywa się po raz pierwszy.

Jego zeszłoroczna edycja zgromadziła w Tallinie studentów wiodących uczelni z wielu krajów. W tej edycji o zwycięstwo zawalczą przedstawiciele 11 wybranych drużyn z Singapuru, Chin, Egiptu, Ukrainy, Rosji i Polski, w tym dwa zespoły z Uniwersytetu Warszawskiego.

"Różnorodność wśród uczestników konkursu pozwala z wielu perspektyw spojrzeć na współczesne problemy przemysłu, ekologii i sektora dóbr konsumenckich. Prawa naukowe dla wszystkich są takie same, jednak metody rozwiązywania zadań - różne. To właśnie sprawia, że konkurs jest wyjątkowo interesujący" — mówi założyciel International Natural Sciences Tournament, doktor nauk chemicznych Sergey Safonov, cytowany w informaacji prasowej przesłanej PAP.

Nauka w Polsce - PAP

zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023