
Wbrew wcześniejszym teoriom, mężczyźni nie są lepsi od kobiet w postrzeganiu przestrzennym, np. czytaniu map - ogłosili naukowcy z University of Limerick (Irlandia).
Artykuł na ten temat ukazał się w czasopiśmie „Scientific Reports” (https://www.nature.com/articles/s41598-019-56041-6).
Zespół badawczy kierowany przez dr. Marka Campbell’a i dr. Adama Toth’a stwierdził, że mężczyźni nie mają przewagi pod względem zdolności przestrzennych i efektywności rotacji umysłowej.
Rotacja umysłowa to wykonywana w wyobraźni czynność polegająca na obróceniu jakiegoś obiektu (figury lub bryły) wokół określonej osi o pewną liczbę stopni.
„Orientacja przestrzenna i zdolność poruszania się w środowisku od prawie 40 lat stanowi punkt sporny wśród badaczy tego zjawiska. Wielu z nich twierdzi, że mężczyźni mają wyraźną przewagę w testach orientacji przestrzennej, a zwłaszcza w testach rotacji umysłowej” - wyjaśnia dr Campbell.
„Lepsza wydajność na tych testach jest natomiast silnie związana z wyższym IQ i lepszą wydajnością w nauce przedmiotów ścisłych w szkołach i na uczelniach” - dodaje.
W badaniu wzięło udział 100 studentów: 47 młodych mężczyzn i 53 młode kobiety. Wszyscy uczestnicy byli zdrowi, a średnia ich wieku wynosiła 23 lata.
Naukowcy poddali ich testom z wykorzystaniem specjalnych aplikacji komputerowych i technik pupilometrycznych (związanych z pomiarem wielkości źrenicy).
„Nasze wyniki nie wykazały żadnych różnic między płciami w wydajności postrzegania przestrzennego i rotacji umysłowej” - mówi autor badania. Dodaje jednak, że wzorce fiksacji dostarczyły dowodów, iż obie płcie stosują inne strategie patrzenia podczas testów poznawczych, aby uzyskać cel, jakim było poprawne rozwiązanie zadania. Innymi słowy: mężczyźni i kobiety podchodzą do zadania w inny sposób, aby uzyskać ten sam rezultat.
„Okazuje się, że mężczyźni wcale nie orientują się w przestrzeni lepiej od kobiet” - podsumowuje dr Toth. „Tak zwana różnica płci w tym zakresie po prostu nie istnieje lub może być wyjaśniona innymi czynnikami” - dodaje.(PAP)
kap/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.