Nauka dla Społeczeństwa

29.01.2023
PL EN
31.01.2020 aktualizacja 04.02.2020

Dolnośląski Festiwal Nauki: "pigułka edukacyjna" dla głodnych wiedzy

Fot. materiały prasowe Dolnośląski Festiwal Nauki Fot. materiały prasowe Dolnośląski Festiwal Nauki

Podczas dotychczasowych 22 edycji Dolnośląskiego Festiwalu Nauki zorganizowano ponad 30 tys. popularnonaukowych wydarzeń, które zyskały ponad 1,5 mln odbiorców. Festiwal Nauki ma być wielką "pigułką edukacyjną", dzięki której w krótkim czasie można wysłuchać wykładów, brać udział w dyskusjach, zwiedzać zwykle niedostępne laboratoria - deklarują twórcy wydarzenia.

Dolnośląski Festiwal Nauki jest finalistą XV edycji konkursu Popularyzator Nauki, organizowanego przez serwis Nauka w Polsce oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Startuje w kategorii Zespół.

Dolnośląski Festiwal Nauki (DFN) jest imprezą popularnonaukową organizowaną co roku we wrześniu i październiku. Jego pierwsza edycja, zapoczątkowana przez prof. Aleksandrę Kubicz, obyła się w 1998 roku. Sesja stacjonarna odbywa się we Wrocławiu, a sesje wyjazdowe w 10 miastach regionu: Legnicy, Bolesławcu, Dzierżoniowie, Jeleniej Górze, Lubienie, Bystrzycy Kłodzkiej, Wałbrzychu, Ząbkowicach Śląskich, Zgorzelcu oraz Głogowie. W organizację wydarzenia włączają się wyższe uczelnie Wrocławia, instytuty Polskiej Akademii Nauk oraz środowiska pozauczelniane. Festiwal jest adresowany do wszystkich interesujących się nauką, kulturą, sztuką, ciekawymi zjawiskami otaczającego nas świata.

W 2020 roku odbędzie się XXIII edycja projektu.

"W naszych zamierzeniach Festiwal Nauki ma być wielką `pigułką edukacyjną` - w krótkim czasie można wysłuchać ciekawych wykładów, brać udział w dyskusjach z uczonymi, zwiedzać na co dzień niedostępne laboratoria i warsztaty badawcze przyrodników, lekarzy, inżynierów, humanistów i artystów" - deklarują organizatorzy wydarzenia.

W ramach dotychczasowych 22 edycji DFN odbyło się ponad 30 tys. wydarzeń promujących naukę, kulturę i sztukę, które zyskały ponad 1,5 mln odbiorców. Festiwal co roku cieszy się ogromnym zainteresowaniem. "Na Dolnośląskim Festiwalu Nauki wychowały się pokolenia, które swoje pierwsze spotkanie z prawdziwą nauką zaczynały właśnie w trakcie DFN" - zaznaczają organizatorzy wydarzenia, zwracając uwagę, że niejednokrotnie osoby te są aktualnie pracownikami wrocławskich uczelni wyższych.

Co roku w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Nauki przygotowywanych jest około 1,5 tys. wydarzeń. Są to m.in. Interaktywne pokazy w szkołach, DFN w Przylądku Nadziei oraz Park Wiedzy. Przygotowywana jest także gazetka festiwalowa "Na tropach wiedzy", drukowana w kilku tysiącach egzemplarzy. Trafia ona do placówek oświatowych, domów kultury etc. Znajdują się w niej artykuły przygotowane przez osoby związane z Festiwalem.

Twórcy DFN - jak deklarują - chcieliby, aby nauka nie była postrzegana jako hermetyczna, niedostępna i niezrozumiała. Zamierzają za to przybliżyć tematy, problemy, które ona rozwiązuje, korzyści, jakie z niej płyną, pokazać jej postęp w różnych dyscyplinach oraz nowe kierunki, jak biotechnologia, nanotechnika i nanotechnologia. "Nie unikamy spraw trudnych i drażliwych, a podejmowane tematy są odpowiedzią na ważne dylematy społeczne. W atrakcyjnej, zrozumiałej dla przeciętnego odbiorcy formie staramy się prezentować osiągnięcia nauki we wszystkich dziedzinach wiedzy" - przekonują organizatorzy Festiwalu.

Poprzez organizację wydarzenia chcą także: uczestniczyć w procesie kształtowania społeczeństwa dysponującego coraz większym zasobem i poziomem wiedzy, przekonać, że wiedza stoi w centrum najważniejszych procesów cywilizacyjnych i że od sposobu i wielkości finansowania nauki zależy poziom i wykształcenie społeczeństwa, a więc nasze miejsce w Unii Europejskiej i na świecie.

Festiwal Nauki - zaznaczają - to także sposób na integrację środowiska naukowego wokół promowania nauki, kształtowanie postaw odpowiedzialności uczonych za wykorzystywanie odkryć naukowych, promocja regionalnych inicjatyw edukacyjnych, uzdolnionej młodzieży oraz pomoc w wyborze kierunku studiów wyższych. To sposób na zainteresowanie przemysłu i firm potencjalnymi możliwościami zastosowań badań i odkryć naukowych.

PAP - Nauka w Polsce, Ewelina Krajczyńska

ekr/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023