Finlandia/ Rekord mrozu tej zimy: – 37,7 stopni Celsjusza

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

W niedzielę nad ranem na północy Finlandii zanotowano -37,7 stopni Celsjusza, co jest najniższą odnotowaną temperaturą w tym kraju w czasie tegorocznej zimy. Obecnie różnica temperatur między północną a południową częścią kraju wynosi aż ponad 40 stopni.

Jak podał Fiński Instytut Meteorologii, nowy rekord mrozu padł w miejscowości Utsjoki, niedaleko granicy z Norwegią. Według prognoz na północnych krańcach kraju w najbliższym czasie mróz może być jeszcze większy.

Temperatura spadająca zimą miejscami do ok. -40 st. C. nie jest czymś nadzwyczajnym w Finlandii, np. w styczniu 2017 r. pułap ten został przekroczony. Pod koniec stycznia 2019 r. w miejscowości Sodankyla, ok. 120 km na północ od Rovaniemi, odnotowano -38,7 st. C.

Historyczny rekord ujemnej temperatury w Finlandii padł w styczniu 1999 r. w Kittila w Laponii i wynosił -51,5 st. C.

Obecna zima jest o tyle wyjątkowa, że różnica temperatur między północną a południową częścią kraju wynosi kilkadziesiąt stopni. W środkowych i południowych regionach utrzymuje się - wyjątkowo jak na styczeń - łagodna bezmroźna i bezśnieżna zima.

Z Helsinek Przemysław Molik (PAP)

pmo/ cyk/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    "Hormon miłości" łagodzi agresję u samic lemurów

  • Zagłębienia po obu stronach, przypisywane drapieżnemu kotowi, fot. Thompson et al., 2025, PLOS One, CC-BY 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/)

    Znaleziony w Anglii szkielet gladiatora nosi ślady kłów drapieżnego kota

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera