W meteorycie odkryto materiał starszy od Ziemi

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Materiał starszy niż wiek naszej planety odkryto w jednym z meteorytów, który w latach 60. XX wieku spadł na terenie Australii – informują naukowcy na łamach najnowszego wydania tygodnika naukowego „PNAS”.

We wnętrzu meteorytu, który spadł w 1969 r. w pobliżu Murchison w Australii, naukowcy odkryli pył kosmiczny liczący pięć-siedem mld lat, przekraczający tym samym wiek naszej planety. Jest to najstarszy materiał, w tym wypadku węglik krzemu, znaleziony dotąd na Ziemi. Dla porównania, Ziemia liczy 4,5 mld lat, a Słońce – 4,6 mld lat.

Pył kosmiczny, który był zamknięty w meteorycie, jest świadectwem ewolucji gwiazd w naszej galaktyce – tłumaczy główny autor artykułu, Philipp Heck z Field Museum w Chicago. Naukowcy porównują meteoryt do kapsuły czasu, która przez miliardy lat przechowała zapis wydarzeń związanych z umieraniem i narodzinami gwiazd.

Naukowcy podkreślają, że wyodrębnienie pyłu kosmicznego z wnętrza meteorytu jest jak szukanie igły w stogu siana. Żmudna praca jednak się opłaciła.

Wyniki badań świadczą również o tym, że w naszej galaktyce, siedem mld lat temu, zanim jeszcze powstał Układ Słoneczny, nastąpił okres wzmożonego formowania się gwiazd. Oznaczałoby to, że gwiazdy nie tworzą się w stałym tempie, ale że ta aktywność wzrasta i słabnie.

Więcej tutaj.  (PAP)

krx/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Zmodyfikowane myszy mają typowy dla człowieka układ odpornościowy

  • Fot. Adobe Stock

    Plemniki i komórki jajowe winne różnic w długości życia

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera