
W ciągu kolejnego wieku mogą się pojawiać przerwy w działaniu oceanicznego prądu, które niesie ciepłą wodę w pobliże Europy. To dzięki niemu na kontynencie panuje stosunkowo łagodny klimat.
Woda z roztapiających się lodowców Grenlandii i wzmożone opady deszczu mogą czasowo prowadzić do zatrzymania Prądu Północnoatlantyckiego - przestrzegają naukowcy z Uniwersytetu w Groningen i Uniwersytetu w Ultrechcie.
Jak wyjaśniają, niesie on ciepłą wodę z Zatoki Meksykańskiej w okolice Europy, łagodząc jej klimat.
Zdaniem badaczy w ciągu kolejnych 100 lat z 15-procentowym prawdopodobieństwem dojdzie jednak do jego częściowego załamania.
"Oceany gromadzą potężną ilość energii, a prądy oceaniczne wywierają silny wpływ na klimat Ziemi" - podkreśla prof. Fred Wubs, współautor pracy opublikowanej na łamach pisma "Scientific Reports".
Problem w tym, że atlantyckie prądy są wrażliwe na ilość słodkiej wody na ich powierzchni. Tymczasem w związku ze zmianami klimatycznymi wzrósł jej dopływ z lodowców Grenlandii oraz z opadów deszczu.
Badacze przeprowadzili komputerowe symulacje uwzględniające wielkoskalowe procesy zachodzące w oceanie. Okazało się, że dopływ słodkiej wody działa na prąd nieliniowo - niewielkie zwiększenie jej ilości powoduje duże zmiany w zachowaniu prądu.
Na szczęście jednak raczej całkowicie się on nie zatrzyma. "Symulacje wskazują na to, że prawdopodobieństwo całkowitego załamania Prądu Północnoatlantyckiego w ciągu następnego tysiąca lat jest pomijalne" - uspokaja jeden z badaczy, Sven Baars.
Więcej informacji na stronie. (PAP)
mat/ zan/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.